Jedyna taka bitwa powstania krakowskiego

Dnia 26 lutego 1846 r. rozegrała się pod Gdowem jedyna bitwa powstania krakowskiego. Siły powstańcze w liczbie 320 -350 ludzi, przybyły do Gdowa o godzinie 9:00 rano i rozlokowały się w okolicach karczmy. Przewodził im pułkownik Jakub Suchorzewski, który niedługo po tym jak uzyskał informację, iż austriacki podpułkownik Ludwig von Benedek ruszył na Gdów, zwołał naradę w folwarku Zagaje. Wojska austriackie, które przybyły w tym czasie pod Gdów liczyły 495 żołnierzy piechoty i 172 szwoleżerów. Wspierali je chłopi ze wsi Marszowiec, Nieznanowice oraz Pierzchowiec. Około godziny 11:00 rozpoczęła się bitwa. Piechota austriacka wraz z szwoleżerami ruszyła gościńcem w celu zdobycia miasteczka. Jazda powstańcza zwana krakusami, zgromadzona w okolicach miejscowej karczmy pozbawiona dowódcy (płk. Suchorzewski ze swoim oddziałem i kasą powstańczą nie przybył na pole walki – odnalazł się dopiero po kilku miesiącach w Paryżu) nie mogła wesprzeć kosynierów i strzelców. Krakusi w małych grupach uciekali w stronę Krakowa. Na placu boju pozostali kosynierzy oraz strzelcy, którzy ukrywając się po zabudowaniach próbowali walczyć z siłami austriackimi i chłopami. Szybko jednak zostali wymordowani lub wzięci do niewoli. W bitwie gdowskiej wojska austriackie nie poniosły żadnych strat.  154 pomordowanych powstańców (przeważali wśród nich włościanie i wyrobnicy z okręgu krakowskiego, górnicy i młodzież rzemieślnicza z Krakowa i Wieliczki) pochowano w trzech dołach na pastwisku przy murze cmentarnym. Na mogile nie postawiono krzyża. Dopiero w 1896 roku został usypany kopiec, a w 1906 r. ustawiono pomnik upamiętniający zabitych w czasie tej bitwy.

Dla tych wszystkich, którzy chcą zaczerpnąć więcej informacji na temat jedynej bitwy powstania krakowskiej, która rozegrała się w Gdowie polecamy książkę ,,Kronika Gdowa” Piotra Gumułki. Znajdują się tam m.in informację o początkach powstania czy o historii kopca.
Zapraszamy również w najbliższą niedzielę pod sam kopiec na uroczystości upamiętniające 170 rocznicę bitwy pod Gdowem, a następnie do gdowskiego centrum kultury na wykład dr. hab. Huberta Chudzio.

źródło: tablica informacyjna przy cmentarzu w Gdowie.

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content