Jeden dzień, dwa święta

Dziś obchodzimy dwa święta – Święto Wojska Polskiego oraz Święto Wniebowzięcia NMP, które potocznie znamy jako święto Matki Boskiej Zielnej.

Wojskowi świętują. Dlaczego 15 sierpnia?
Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej potocznie nazywaną ,,Cud nad Wisłą”. Bitwa trwała 12 dni (od 13 do 25 sierpnia). Jednak najważniejsze wydarzenia miały miejsce dokładnie 15 sierpnia. Udało się wtedy zdobyć sztab 4. armii sowieckiej w Ciechanowie. Dokonał tego kaliski 203 Pułk Ułanów. Wojsko Polskie uczestniczące w bitwie warszawskiej liczyło 113–123 tys. żołnierzy, 500 dział i ponad 1780 karabinów maszynowych, 2 eskadry samolotów, kilkadziesiąt czołgów i samochodów pancernych i kilka pociągów pancernych. W latach 1990-1992 Święto obchodzone było w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.

15 sierpnia. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
W Kościele święto to obchodzone  jest od V wieku. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.  W całym kraju jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na ten dzień. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek. W tym dniu święci się kwiaty i zioła, jednocześnie prosząc i modląc się o błogosławieństwo dla plonów.

Zastanawialiście si się dlaczego 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Różne źródła podają sprzeczne informacje. Niektóre mówię, że Święto Wojska Polskiego jest na tyle ważnym świętem, że zostało ustanowione dniem wolnym, inne wskazują na święto kościelne. Zaglądając do ustawy o dniach wolnych od pracy widzimy, że wolne  15 sierpnia przysługuje z uwagi na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

źródło: eska.pl/wikipedia.pl/isap.sejm.gov.p


Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content