Dziś obchodzimy dwa Å›wiÄ™ta – ÅšwiÄ™to Wojska Polskiego oraz ÅšwiÄ™to WniebowziÄ™cia NMP, które potocznie znamy jako Å›wiÄ™to Matki Boskiej Zielnej.
Wojskowi świętują. Dlaczego 15 sierpnia?
ÅšwiÄ™to Wojska Polskiego zostaÅ‚o ustanowione na pamiÄ…tkÄ™ zwyciÄ™skiej bitwy warszawskiej potocznie nazywanÄ… ,,Cud nad Wisłą”. Bitwa trwaÅ‚a 12 dni (od 13 do 25 sierpnia). Jednak najważniejsze wydarzenia miaÅ‚y miejsce dokÅ‚adnie 15 sierpnia. UdaÅ‚o siÄ™ wtedy zdobyć sztab 4. armii sowieckiej w Ciechanowie. DokonaÅ‚ tego kaliski 203 PuÅ‚k UÅ‚anów. Wojsko Polskie uczestniczÄ…ce w bitwie warszawskiej liczyÅ‚o 113–123 tys. żoÅ‚nierzy, 500 dziaÅ‚ i ponad 1780 karabinów maszynowych, 2 eskadry samolotów, kilkadziesiÄ…t czoÅ‚gów i samochodów pancernych i kilka pociÄ…gów pancernych. W latach 1990-1992 ÅšwiÄ™to obchodzone byÅ‚o w dniu 3 maja, w rocznicÄ™ uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.
15 sierpnia. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
W Kościele święto to obchodzone  jest od V wieku. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.  W całym kraju jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na ten dzień. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek. W tym dniu święci się kwiaty i zioła, jednocześnie prosząc i modląc się o błogosławieństwo dla plonów.
Zastanawialiście si się dlaczego 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Różne źródła podają sprzeczne informacje. Niektóre mówię, że Święto Wojska Polskiego jest na tyle ważnym świętem, że zostało ustanowione dniem wolnym, inne wskazują na święto kościelne. Zaglądając do ustawy o dniach wolnych od pracy widzimy, że wolne 15 sierpnia przysługuje z uwagi na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
źródło: eska.pl/wikipedia.pl/isap.sejm.gov.p