Jasełka i wspólne kolędowanie

Jasełka czyli widowiska o Bożym Narodzeniu, chętnie wystawiane są w wielu szkołach, remizach czy kościołach.  Wprowadzają zebranych w świąteczny nastrój, po raz kolejny pozwalają przeżyć historię narodzin Jezusa Chrystusa. 

W Szkole Podstawowej w Gdowie w tym roku Jasełka odbyły się pod hasłem „Betlejem Polskie”. Scenariusz został oparty na wybranych tekstach zbiorów Pani Teresy Kaczmarczyk, emerytowanej nauczycielki szkoły, na podstawie zasłyszanych tekstów, kolęd, obrzędów ludowych przedstawianych w XX wieku w okolicy Gdowa oraz tekstów zaczerpniętych z „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla. Uczniowie w przebranych strojach oraz w pięknej scenografii wcielili się w rolę Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów oraz ukazali ludzi podążających do Betlejem, aby złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Byli wśród nich patrioci i królowie Polski oraz  dzieci i młodzież z Gdowa.

W Pierzchowie na Wieczór Kolęd Jasełka przygotowali uczniowie szkoły podstawowej, a absolwenci szkoły zaprezentowali piosenki świąteczne oraz kolędy. Ponadto wspólnie kolędowano przy akompaniamencie nauczyciela muzyki Marcina Korbuta.  Nie lada gratką dla zebranych było odtworzenie filmu z Kolędy z lat 90-tych, która miała miejsce w Pierzchowie. W spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Pani Bożena Malarczyk, Proboszcz Parafii w Niegowici Ks. Dziekan Paweł Sukiennik, sołtysi Niewiarowa, Pierzchowa i Nieznanowic. 

W czasie spotkania zorganizowano zbiórkę pieniędzy, które zostały przekazane dla Marysi Miąsko. Przekazano 2404,62 zł. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z Radą Rodziców.

W niedzielne popołudnie 26 stycznia odbyło się także noworoczne spotkanie dla mieszkańców Wiatowic. Organizatorem spotkania był sołtys wsi pan Andrzej Wyporek wraz z radą sołecką. Gościnnie z widowiskiem jasełkowym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej. Na spotkanie przybyli także zaproszeni goście: pani Julita Natkaniec -dyrektor Gminnego Centrum Obsługi Oświaty, Mariola Pilch-dyrektor szkoły, radni powiatowi- Bogusław Trzaska, Stanisław Kyrc, Piotr Wajda, radny gminy Gdów – Andrzej Wajda oraz przedstawiciele organizacji wiejskich – OSP i Koła Gospodyń Wiejskich. Ponad 50 uczniów zaprezentowało widowisko jasełkowe z motywem franciszkańskim. W trakcie występu pojawiła się postać św. Franciszka, który przybył z przesłaniem – „pokój i dobro”. Znakomita scenografia, piękne kostiumy oraz śpiew kolęd i pastorałek pozwoliły zebranej publiczności poczuć kończący się klimat świąteczny. Niedzielnym występem zakończyliśmy także zbiórkę pieniędzy dla chorej Marysi z Kwapinki. Tygodniowa akcja przeprowadzona przez wolontariuszy ze szkoły podstawowej pokazała, że społeczność Wiatowic jest bardzo życzliwa i hojna. Do puszek zostało złożone 2177, 70 zł. Pieniądze zostały przekazane na konto fundacji wspierającej leczenie Marysi. Jednocześnie nadmieniamy, że nasza szkoła bierze również udział w akcji „Serducho dla Marysi.

Mieszkańcy Fałkowic spotkali się w niedzielę, 26 stycznia, aby wspólnie kolędować przy żłóbku małego Jazeusa. 

Nieco wcześniej, bo 21 stycznia Jasełka na szkolnej scenie zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jaroszówce. 

źródło: SP. Jaroszówka, S.P Gdów, S.P Pierzchów, S.P Wiatowice, FB Fałkowice

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content