Wracamy do tematu zanieczyszczenia powietrza związanego z paleniem w piecach. Zastanowimy się jak ogrzewać nasze domy, aby nie zatruwać powietrza. Przypominamy także, gdzie sprawdzić stan jakości naszego powietrza.
Z dniem 01 lipca 2017 weszła w życie uchwała antysmogowa dla małopolski, która wprowadza m.in. wymagania dla jakości stosowanych paliw, aby wyeliminować odpady węglowe i mokre drewno. Za palenie odpadami komunalnymi, złej jakości węglem czy zawilgoconym drewnem można dostać grzywnę do 5 000 zł.
Należy wymieniać stare piece węglowe na piece gazowe, w których emisja zanieczyszczeń jest znacznie niższa bądź na nowoczesne piece węglowe generacji 5, których efektywność energetyczna jest większa niż 80%.
Należy bezwzględnie zaprzestać spalania odpadów komunalnych (mebli, płyt lakierowanych, plastików itd.), gdyż substancje będące produktem ich spalania zatruwają środowisko co bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie.
Na terenie Gminy Gdów działają czujniki jakości powietrza Airly. Zainstalowano je na budynkach szkół podstawowych w miejscowościach: Marszowice, Niegowić, Książnice, Jaroszówka, Wiatowice, Szczytniki, Winiary, Zręczyce, Pierzchów oraz na budynku dawnego gimnazjum w Gdowie. Przez całą dobę czujniki określają stan zanieczyszczenia powietrza. Zainstalowane sensory mierzą takie parametry powietrza jak zawartość pyłu PM 10 i PM 2.5, wilgotność powietrza, temperaturę, a na podstawie przeciętnych danych przedstawiają prognozy na kolejne godziny.
Mieszkańcy mogą sprawdzić stan jakości powietrza poprzez bezpłatną aplikację mobilną Airly (dostęna na Google Play), oraz na stronie producenta pod adresem https://map.airly.eu/pl.
W czasie wysokiego zagrożenia zanieczyszczeniami powietrza należy unikać przede wszystkim:
-aktywności fizycznej na zewnątrz,
-spacerów z dziećmi, bo to one są najbardziej narażone na szkodliwe działanie smogu,
-wietrzenia mieszkania.
Natomiast osoby cierpiące na choroby układu krążenia, które odczuwają pogorszenie stanu zdrowia powinny zgłosić się do lekarza.
Dbajmy wspólnie o swoje zdrowie i zdrowie innych!
Więcej informacji o zanieczyszczeniach powietrza można znaleźć na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/baza-wiedzy/
tekst: Anna Osielczak