„Jak miło spotkać się ponownie”

W lipcu 2023 r. po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią odbyła się wymiana młodzieży strażackiej, do której MDP z naszej gminy przygotowywały się od wielu miesięcy. Projekt „Jak miło spotkać się ponownie” swoim tytułem idealnie odzwierciedlił nastrój jaki towarzyszył tegorocznej wyczekanej wizycie.  


Goście z Niemiec najpierw poznali strażnice i funkcjonowanie jednostki OSP Gdów. W kolejnych dniach czekała ich masa atrakcji i warsztatów przygotowanych przez strażaków z lokalną społecznością. Ciężko wymienić wszystkie zorganizowane aktywności ale były to m.in. wizyta w zagrodzie ze zwierzętami, warsztaty manualne, praca na roli i w gospodarstwie, gry i zabawy integracyjne, warsztaty regionalne związane z tradycyjnym wypiekiem pieczywa oraz rejs statkiem po Jeziorze Dobczyckim. Przy tych różnorodnych atrakcjach nie brakło także solidnej dawki wiedzy o Straży, którą zapewniło Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach. Uczestnicy z Polski i Niemiec odwiedzili również Urząd Gminy i spotkali się z Wójtem Zbigniewem Wojasem, by dowiedzieć się jak funkcjonują OSP w Gminie Gdów, na czym polega współpraca jednostek z samorządem lokalnym oraz jak wyglądają procedury na wypadek wystąpienia sytuacji niebezpiecznych związanych z pogodą.

Mimo kapryśnej pogody wszystkie plany udało się zrealizować i miło wspólnie spędzić ten tuzin dni.  Kolejna taka integracja za rok, tym razem w Niemczech.  Przedsięwzięcie było współfinansowane z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz przy wsparciu Gminy Gdów.

źródło: Gmina Gdów, OSP Gdów,

 

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content