Jak postępować w trakcie upału?
Chroń swój organizm przed przegrzaniem i odwodnieniem
Ograniczaj ekspozycjÄ™ w terenie otwartym i unikaj bezpoÅ›redniej ekspozycji sÅ‚onecznej – stosuj dziaÅ‚ania ochronne. UzupeÅ‚niaj odpowiednie iloÅ›ci pÅ‚ynów. SchÅ‚adzaj siÄ™ – chÅ‚odnymi (nie zimnymi – może to wywoÅ‚ać szok termiczny) napojami lub kÄ…pielÄ…. Korzystaj z klimatyzacji i wentylacji, ale unikaj dużych różnic temperatury powietrza. Unikaj zbÄ™dnego wysiÅ‚ku fizycznego. Upewnij siÄ™, czy przyjmowane przez Ciebie leki, suplementy diety, odżywki lub kosmetyki nie bÄ™dÄ… dodatkowo obciążaÅ‚y organizmu w okresie upałów. ZwÅ‚aszcza jeÅ›li przyjmujesz kilka leków jednoczeÅ›nie, skonsultuj ich stosowanie z lekarzem lub farmaceutÄ…. Przechowuj leki w temperaturze poniżej 25°C lub zgodnie ze wskazaniem podanym na opakowaniu.
Jeśli musisz przebywać w terenie otwartym
Ogranicz swoją aktywność w terenie otwartym do godzin porannych lub wieczornych. Zrezygnuj z podejmowania dodatkowej lub zbędnej aktywności fizycznej. Jeśli jesteś aktywny to bezwzględnie uzupełniaj płyny w odpowiedniej ilości, z dodatkiem elektrolitów, np. specjalne napoje i odżywki dla sportowców. Uwaga – jeśli jesteś na diecie niskosodowej korzystanie z takich napojów skonsultuj ze swoim lekarzem. Staraj się często odpoczywać w miejscach zacienionych i przewiewnych. Chroń się przed ekspozycją na bezpośrednie promieniowanie słoneczne – używaj okularów, nakrycia głowy, a także kremów z odpowiednim dla Ciebie filtrem.
Jeśli Ty lub ktoś w Twoim otoczeniu poczuje się źle zgłoś bliskiemu lub współpracownikowi jeśli poczujesz dreszcze, osłabienie i niepokój, silne pragnienie lub ból głowy; po wystąpieniu takich objawów przenieś się do chłodnego miejsca, odpoczywaj i uzupełniaj płyny.
Jeśli poczujesz skurcze kończyn, szybko uzupełnij płyny z zawartością elektrolitów; dostarczą ich np. napoje dla sportowców. Jeśli po upływie godziny odpoczynku w chłodniejszym miejscu i uzupełnianiu płynów skurcze nadal występują, skorzystaj ze wsparcia medycznego.
Jeśli u kogoś w Twoim otoczeniu wystąpią objawy udaru cieplnego, takie jak: wysoka temperatura ciała (> 39°C), gorąca i sucha powierzchnia skóry oraz podwyższone tętno i delirium (majaczenie, bredzenie), drgawki, konwulsje lub brak przytomności niezwłocznie wezwij karetkę pogotowia ratunkowego!
Czekając na przyjazd służb medycznych:
– delikatnie przenieÅ› poszkodowanego w chÅ‚odne, zacienione i przewiewne miejsce;
– ułóż w pozycji leżącej z gÅ‚owÄ… i nogami w górze (nieprzytomny) lub półsiedzÄ…cej (przytomny);
– udrożnij drogi oddechowe i skontroluj podstawowe funkcje życiowe;
– rozepnij lub zdejmij zbÄ™dnÄ… i krÄ™pujÄ…cÄ… ruchy odzież;
– rozpocznij schÅ‚adzanie organizmu: przykÅ‚adaj chÅ‚odne okÅ‚ady na kark, pachy i pachwiny, wachluj i schÅ‚adzaj skórÄ™ rozpylajÄ…c wodÄ™ o temperaturze 25-30°C;
– co 10 min mierz temperaturÄ™ ciaÅ‚a, kontynuuj schÅ‚adzanie dopóki nie spadnie ona poniżej 38°C;
– nie podawaj pÅ‚ynów;
– bezwzglÄ™dnie nie podawaj żadnych leków.
[Not a valid template]
źródło: IMGW