W sobotę, 28 września, w Domu Strażaka w Niegowici odbył się jubileusz 40-lecia Grupy Śpiewaczej Michalinki. Jubilatki zaprezentowały zebranym kilka piosenek ze swego repertuaru, przypomniały najważniejsze wydarzenia ze swej działalności, a następnie przyjęły od gości życzenia i gratulacje.
Z okazji Jubileuszu Grupa Śpiewacza „Michalinki” wydała śpiewnik, w którym zebrano teksty starych piosenek, aby ocalić je od zapomnienia. Członkowie grup śpiewaczych gminy Gdów doskonale o tym wiedzą, że wspólnie musimy ratować kulturę ludową od zapomnienia. Naszym zadaniem jest chronić jeszcze to, co pozostało z pieśni, obrzędów, strojów ludowych, zwyczajów i gwary…. jestem pewna, że te piosenki, które rodziły się w starych, wiejskich chatach, a śpiewane przez Grupę Śpiewaczą Michalinki będą jeszcze długo przekazywane z pokolenia na pokolenie. Chcemy naszym skromnym śpiewem dać to, co życie daje, opisać wsi polskiej piękno, życie i zwyczaje.- napisała Pani Maria Mleczko- kierownik Grupy Śpiewaczaj Michalinki. Fragmenty utworów zawartych w śpiewniku w czasie uroczystości czytała Pani Julia Jelonek.
O Michalinkach….
W roku 1978 przy Kole Gospodyń została założona Grupa Śpiewacza ,,Michalinki”- grupa bardzo skromna, bo zaledwie licząca 6 członkiń. ,,Michalinki” tworzyły: Maria Mleczko, Ludwika Mucha, Katarzyna Białota, Maria Kowal, Franciszka Nowojowska,Stanisława Strojna. Kierownikiem grupy wybrano Marię Mleczko, która do dnia dzisiejszego kieruje grupą. Z założycielek została ona także jedyną osobą, pozostałe odeszły już do wieczności. Na ich miejsce dochodziły i nadal dochodzą nowe członkinie. Obecnie Grupa Śpiewacza liczy 12 osób.
Debiut zespołu miał miejsce niedługo po założeniu Grupy Śpiewaczej na Turnieju Klubów Rolnika w Gminie Gdów. Panie zajęły tam I miejsce przygotowując fragment ,,Wesela” (Wyjazd do ślubu). I tak się zaczęło, przez kolejnych 5 lat były nie do pokonania, zajmując zawsze 1 miejsca, m.in. w skubaniu wełny, przędzeniu na kołowrotku, międleniu lnu czy darciu pierza.
Do najcenniejszy nagród ,,Michalinek” można zaliczyć nagrodę za zajęcie 1 miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Śpiewaków Ludowych ,,Baszcie ”w Kazimierzu nad Wisłą, kategoria Mistrz i Uczeń. W następnych latach nastąpił szereg pierwszych miejsc i wyróżnień na przeglądach śpiewaków ludowych m.in. ,, Wstążka Krakowska”-1 miejsce w Zawoi, występ na deskach Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie- nagroda za zajęcie 1 miejsca w województwie. „Michalinki” występowały również w Teatrze Groteska w Krakowie, w Niepołomicach, Radziszowie, Skawinie, Kryspinowie, na wielkim koncercie z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II i 55-lecia Misji Duszpasterskiej. Starymi pieśniami uświetniały uroczystości wiejskie, gminne, powiatowe, wojewódzkie, ,,Michalinki” śpiewały również w Ogrodach Konsulatu Generalnego w Monachium promując Powiat Wielicki z okazji święta flagi. Prezentowały stroje regionalne i stare piosenki w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Grupa śpiewacza wystąpiła z okazji 220 lat Głównego Traktu Cesarskiego z Wiednia do Lwowa. Było to spotkanie na Gościńcu Cesarskim. Ponadto wystąpiły na Rynku Głównym w Krakowie z okazji Jarmarku św. Michała oraz brały udział w programie telewizyjnym Jerzego Kryszaka,, Mój pierwszy raz ”.Przygotowały również program z okazji VIII Ogólnopolskiej Konferencji ,,Pamięć o Janie Pawle II”. Wielokrotnie brały udział w konkursie ,,Rozśpiewana szkoła” w Szczyrzycu i Skawinie wraz z dziećmi z niegowickiej szkoły. Występowały w Rocznicę Powstania Hymnu Państwowego i podczas usypywania Kopca Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie. ,,Michalinki” wystąpiły także na Jubileuszu 100 i 110-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Niegowici.
Śpiewająnie tylko stare piosenki gwarą, w ich repertuarze są także piosenki współczesne, układane na różne okazje przez ,,Michalinkę” Józefę Wachel. Przygotowują różne fragmenty obrzędowe, takie jak Jasełka, Scodroki,Kolędnicy, Dożynki, Wyjazd do ślubu, Zmówiny, Cepiny. Organizują wieczór kolęd z młodzieżą szkolną, bierą udział w gminnych i wojewódzkich przeglądach grup śpiewaczych. Niezwykle ważnym zadaniem Grupy Śpiewaczej było i jest promowanie i kultywowanie kultury ludowej, obrzędów tańca i pieśni śpiewanych gwarą, przekazywanych przez babcie i mamy. Starają się zachować od zapomnienia to, co nasze-polskie.
Korzystając z okazji organizatorzy sobotniej uroczystości składają serdeczne podziękowania sponsorom, którzy przyczynili się do zorganizowania Jubileuszu: Wojewódzkiemu Związkowi Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie, Starostwu Powiatowemu w Wieliczce, Gminie Gdów, Ochotniczej Straży Pożarnej w Niegowici, Radzie Sołeckiej wsi Niegowić, Kołu Gospodyń Wiejskich w Niegowici, Andrzejowi i Markowi Skolarus, Barbarze Mendel, Julii Jelonek, Józefie Rozwadowksiej.