Goście z partnerskiego miasta Bad Nenndorf z wizytą w naszej gminie

W dniach 5-6 sierpnia, podczas Święta Ziemi Gdowskiej odwiedzili naszą gminę przedstawiciele miasta partnerskiego Bad Nennedorf z Niemiec. Delegacji przewodniczył Burmistrz Mike Schmidt, a spotkanie było okazją do podsumowania 10-letniej współpracy i wyznaczenia kierunków działań na przyszłość.

Goście z Niemiec zwiedzili m.in: Kopalnię Soli w Wieliczce oraz najciekawsze zakątki Gminy Gdów, którymi byli oczarowani. Ogromne wrażenie wywarł na nich także kompleks oświatowo-sportowy w Gdowie przy ul. Szkolnej składający się z Przedszkola Samorządowego, Gimnazjum im. Św. Brata Alberta, Gminnej Hali Sportowej oraz boisk ze sztuczną i naturalna nawierzchnią.

Burmistrz Mike Schmidt zaprosił delegację z Gminy Gdów do złożenia rewizyty w Niemczech we wrześniu br. Naszą gminę reprezentować będzie m.in. Zespół Folklorystyczny MAŁE ZRĘCZYCE, który wystąpi podczas corocznego święta Gminy Bad Nenndorf.

Aby przypomnieć sobie początki współpracy polsko-niemieckiej na terenie gminy Gdów trzeba sięgnąć pamięcią do 2001 roku. Wówczas Ochotnicza Straż Pożarna z Gdowa rozpoczęła współpracę międzynarodową ze strażakami z powiatu Schaumburg w Niemczech. Jej efektem są coroczne spotkania młodzieży. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2001 roku Niemczech i od tego czasu regularnie organizowane są podobne wymiany trwające około 10 dni. W czasie tych wielu spotkań między młodymi ludźmi doszło do wielu autentycznych przyjaźni. Spotkania młodzieży odbywają się raz w roku w Polsce lub w Niemczech. Dotychczas uczestniczyli w nich młodzi strażacy głównie z Gdowa, ale też m.in. z Pierzchowa, Winiar, Niewiarowa, Stryszowej, Marszowic, Kunic, Wiatowic… 

W oparciu o doświadczenia zdobyte przez strażaków oraz nowe pomysły na współpracę samorządową (głównie w zakresie kultury, szkolnictwa, turystyki, sztuki, działalności organizacji pozarządowych, a w szczególności wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej) w 2007 roku zostało zawarte oficjalne porozumienie pomiędzy gminą Gdów a miastem Bad Nenndorf. Obecnie wzajemne odwiedziny są okazją do podsumowania dotychczasowej działalności oraz zaprezentowania w gościom atrakcji gminy Gdów i naszego regionu, a także rozmów mających na celu wyznaczenia kierunków współpracy na przyszłość.

źródło: gdów.pl

zdjęcia: Bogusław Zdebski, archiwum UG

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content