Szukasz pomysÅ‚u na jednodniowÄ… wycieczkÄ™ ze swoimi dziećmi? Chcesz pokazać dziecku coÅ› nowego, interesujÄ…cego i zaskakujÄ…cego? A może pozwolisz, aby piÄ™kny duży motyl usiadÅ‚ na rÄ™ce lub czole Twojej pociechy? Pokażesz dzieciom jak powstajÄ… pyszne cukierki bez konserwantów? Dla maÅ‚ych odkrywców niezapomniana bÄ™dzie wycieczka w podziemia Rynku Krakowskiego…
Inspiracją do naszych dzisiejszych propozycji była wycieczka zorganizowana przez Centrum Kultury w Gdowie w ramach oferty wakacyjnej. Mali turyści udali się do Krakowa, gdzie na ulicy Grodzkiej odwiedzili Muzeum Żywych Motyli, Manufakturę Cukierków oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa- podziemia Rynku.
ZapytaliÅ›my uczestników wycieczki co najbardziej siÄ™ im podobaÅ‚o. Zdania byÅ‚y podzielone, sami do koÅ„ca nie wiedzieli czy „fabryka” cukierków czy jednak muzeum żywych motyli byÅ‚o wiÄ™kszÄ… atrakcjÄ…. Ostatecznie wiÄ™kszość postawiÅ‚a na motyle. Dzieci chÄ™tnie opowiadaÅ‚y o odwiedzanych miejscach, i o tym jakie wrażenia na nich wywarÅ‚y kolejne atrakcje.
Muzeum Żywych Motyli znajduje się przy ulicy Grodzkiej, na pierwszym piętrze. Zajmuje ono niewiele miejsca, bo do zwiedzania udostępnione jest tylko jedno pomieszczenie. Mimo niewielkiej powierzchni wrażeń dla zwiedzających nie brakuje. Motyle latają swobodnie po całym pomieszczeniu. Można je nie tylko oglądnąć z bardzo bliska, ale też wziąć na rękę i zrobić sobie z nim zdjęcie. Często zdarza się, że motyl sam na nas usiądzie i nawet nie wiemy, że mamy gościa na plecach czy na głowie.
Muzeum otwarte jest Pn-Pt 10.00-19.00, a w sobotÄ™ i niedzielÄ™ do 19.30
Ceny biletu: ulgowy-10.95 zł; normalny-13.95 zł; dzieci do 5 lat-za darmo, grupowy (od 5 osób)-9.00 zł
Strona muzeum: www.facebook.com/MuzeumZywychMotyliKrakow
Kolejnym miejscem, które polecamy odwiedzić jest manufaktura cukierków- Ciuciu Cukier Artist, zlokalizowana także na ulicy Grodzkiej.
Powstające tam łakocie produkowane są ręcznie na bazie technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII. Ta Krainy Słodyczy zaprasza na pokazy, podczas których można obejrzeć od początku do końca, jak tworzone są cukierki i lizaki, można poczuć aromat unoszący się podczas produkcji i na koniec spróbować ciepłego jeszcze cukierka. Warto podkreślić fakt, że wszystkie słodycze wytwarzane są w 100% ręcznie, bez ulepszaczy, przy użyciu tylko i wyłącznie naturalnych barwników. Powstaje tam ok 60 różnych smaków. Uczestnictwo w pokazie to frajda nie tylko dla najmłodszych.
Pokaz wyrobu słodyczy trwa ok 30-40 min w zależności od wzoru jaki ma się znaleźć wewnątrz cukierka. Wstęp wolny. Oczywiście można zrobić smaczne i pyszne zakupy na miejscu. Dla grup zorganizowanych są przygotowane oferty specjalne. Wszystkie szczegóły na stronie internetowej manufaktury: http://www.ciuciukrakow.pl/
Drugi oddział Ciu Ciu Artist znajduje się w Zakopanem na Krupówkach.
Ostatnim punktem wśród dzisiejszych propozycji są podziemia Rynku Głównego. W 2010 roku został otwarty szlak turystyczny – Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Powstanie tej interaktywnej wystawy umożliwiły badania archeologiczne, które były prowadzone nieprzerwanie od 2005 do 2010 roku we wschodniej części Rynku Głównego. Odkryto wówczas ogromne bogactwo śladów wielowiekowej historii tego miejsca. Pod płytą Rynku powstał więc unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko 4000 m2, który daje możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa.
Liczne zabytki przybliżają życie codzienne w Krakowie sprzed kilku wieków. Na wystawie można zobaczyć m.in. średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, używane ponad 600 lat temu przybory higieniczne, gliniane figurki, ozdoby, kostki do gry, a także groty tatarskich strzał czy pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony. Wyjątkowo okazale prezentuje się, unikatowa na skale światową, ważąca 693 kg bryła cennego wówczas ołowiu – tak zwany bochen. Oryginalne fundamenty chat z przełomu XII i XIII wieku oraz rekonstrukcje warsztatów złotnika i kowala obrazują zaś wygląd osady przedlokacyjnej, zniszczonej w czasie najazdu mongolskiego w 1241 roku.
Odwiedzając wystawę Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W trakcie zwiedzania towarzysza nam bowiem m.in. odgłosy gwaru transakcji handlowych. Wystawę wzbogacają ponadto ciekawe makiety oraz multimedia w postaci ekranów dotykowych, hologramów, projekcji i filmów dokumentalnych wyświetlanych w specjalnie do tego celu zaaranżowanych pomieszczeniach piwnic pod Sukiennicami. Z myślą o najmłodszych powstał natomiast specjalny pokój zabaw oraz mechaniczny teatrzyk Legenda o dawnym Krakowie.
Więcej informacji na stronie muzeum: zobacz tutaj
O wizycie w muzeum motyli i podziemiach rynku na łamach naszego portalu opowiadała już Lilka ze swoja mamą Ulą: zobacz tutaj
źródło: