Gdy zachorujesz nocą albo w weekend

Przed rozpoczynającym się okresem świątecznym napiszemy, co robić, gdy zachorujesz w dni tzw. wolne od pracy albo w nocy.

Już siódmy rok działa w Ośrodku Zdrowia w Gdowie całodobowa opieka lekarska i pielęgniarska. – Dzięki temu osoby chore, wymagające nagłej konsultacji medycznej czy zabiegów pielęgniarskich nie muszą szukać pomocy w Myślenicach, Bochni czy Krakowie, ale mają ją na miejscu. Pilne świadczenia medyczne udzielane są codziennie w godzinach nocnych (od 18 do 8) oraz całodobowo w soboty, niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy – mówią pielęgniarki pracujące w opiece całodobowej. W ciągu roku lekarze przyjmują około 10 000 pacjentów – dodają.

Opieka stacjonarna i wyjazdowa
Ubezpieczeni, w razie pogorszenia stanu zdrowia mogą korzystać z punktu nocnej opieki medycznej, a porady udzielane są w warunkach ambulatoryjnych lub w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych). Bolączką jest jednak długi czas oczekiwania na wizytę domową. Obecnie lekarz dyżurny po przyjęciu informacji o wizycie musi wezwać transport medyczny z Krakowa i dopiero wówczas udaje się do chorego, który czasem mieszka kilka kroków od przychodni. To oczywiście trwa i generuje koszty. Procedury są jednak nieubłagane.

Apteki są, ale tylko w dzień
„Łyżką dziegciu w beczce miodu” jest też sprawa funkcjonowania aptek. Dla pacjentów problemem jest brak apteki całodobowej na terenie gminy. Pomimo tego, że w samym Gdowie są aż cztery, żadna z nich nie ma dyżurów 24-godzinnych. Często bywa tak, że po otrzymaniu fachowej pomocy lekarskiej chory nie może na miejscu zakupić leków, bo najbliższe nocne apteki znajdują się dopiero w Wieliczce, Myślenicach, Bochni, Krakowie.

Lekarz radzi…
Nocą i w święta z ambulatoryjnej pomocy można skorzystać w razie:

– nagłego zachorowania,

– nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów bezpośredniego zagrożenia życia lub istotnego uszczerbku zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,

– gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni lekarza rodzinnego może znacząco niekorzystni wpłynąć na stan zdrowia, choroba może niebezpiecznie się rozwinąć

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie uzyskamy:

 – wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem,

– recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym,

– rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia,

– skierowania do specjalisty.

Wszystkie te sprawy powinno się załatwiać u swojego lekarza rodzinnego od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia przychodni.

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content