Gdowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Gdowski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa od roku 2012 pod patronatem naukowym Politechniki Krakowskiej. Zajęcia odbywają się w Centrum Kultury w Gdowie oraz w Gimnazjum im. Św. Barta Alberta w Gdowie i od czerwca br. w Domu Ludowym w Czyżowie. Projekt realizowany jest przez Fundację Osób Niepełnosprawnych w Podolanach przy wsparciu finansowym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Osób Starszych ASOS na lata 2014-2020.

W radzie programowej Uniwersytetu zasiadają: prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak , dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz, inż. Jacek Przędzik oraz mgr Edyta Trojańska- Urbanik a patronat naukowy nad uniwersytetem sprawuje Politechnika Krakowska. Na zajęcia organizowane w ramach Gdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczęszczało w trzecim roku blisko 100 osób, z czego 96 % to mieszkańcy Gminy Gdów. Projekt kierowany jest do osób aktywnych powyżej sześćdziesiątego roku życia. Od czerwca br. została otwarta filia uniwersytetu w Czyżowie, do której uczęszcza 20 słuchaczy. W ofercie Uniwersytetu każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie. Raz w miesiącu odbywają się wykłady uniwersyteckie dla wszystkich słuchaczy, na których do tej pory gościliśmy szereg wykładowców akademickich / m.in. prorektorów Politechniki Krakowskiej oraz Rektora Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż Kazimierza Furtaka,   prof. Antoniego Dziatkowiaka, wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pedagogicznego i wielu innych znamienitych przedstawicieli świata nauki/.

Oprócz wykładów studenci mają do wyboru trzy seminaria tematyczne oraz sekcje:

  1. WIEDZA O KULTURZE – wiedza ogólna z dziedziny filmu, muzyki, teatru, a także dotycząca zwyczajów i obrzędów związanych z naszym regionem. W ramach seminarium organizowane są wycieczki do muzeum, kina, teatru oraz opery.
  2. ,,TURYSTYKA I DZIEDZICTWO KULTUROWE REGIONU”- historia, geografia i turystyka zarówno ta w najbliższym regionie, jak również spotkania z podróżnikami. W ramach zajęć organizowane są wyjazdy/ studenci zwiedzili już m.in. Wadowice, Kraków, Bochnię Tyniec, Niepołomice i Zamek Królewski na Wawelu/
  3. ,,WARTO WIEDZIEĆ –AKTYWNY SENIOR” spotkania ze specjalistami w różnych dziedzinach min. prawo, medycyna, religia, historia, marketing, filozofia i nauki społeczne…

Dużym zainteresowaniem cieszą się również sekcje

Sekcje sportowe

  1. aqua aerobik -wyjazdy na pływalnię do Niepołomic- pod okiem wykwalifikowanego instruktora studenci korzystają ze specjalnie opracowanych ćwiczeń w wodzie
  2. Gimnastyka seniora– prowadzona przez instruktora- rehabilitanta zawiera specjalnie przygotowane dla seniorów ćwiczenia poprawiające kondycje i wzmacniające układ kostno-stawowy
  3. nordic walking– studenci w sezonie wiosenno –letnim korzystają również z zajęć pod okiem instruktora nornic walking

 Ponadto:

  1. zajęcia z informatyki – zajęcia odbywają się w sali komputerowej gimnazjum w Gdowie pod okiem nauczyciela informatyki
  2. Lektorat z języka angielskiego-zajęcia w sali językowej gimnazjum w Gdowie z nauczycielem j.angielskiego
  3. zajęcia artystyczne – słuchacze zgłębiają tajniki malarstwa i rękodzieła. W dorobku tej grupy powstały piękne obrazy, ozdoby świąteczne, biżuteria itp.
  4. chór mieszany ,,SERENADA”- skupia w swych szeregach blisko 30 studentów. Jak na chór uniwersytecki przystało grupa uświetnia swymi występami wszelkie uroczystości związane z Uniwersytetem, ale również uroczystości Gminne oraz Kościelne.
  5. zajęcia taneczne prowadzone przez instruktora z krakowskiej szkoły tańca Skalska Dance
  6. sekcja folklorystyczna – prowadzona przez instruktora folkloru w filii w Czyżowie

Aktualnie Uniwersytet rozpoczął IV rok działalności, ale słuchacze spotykają się również podczas wakacji na konferencjach i warsztatach. Wszystkich zainteresowanych działalnością Uniwersytetu zapraszamy do Centrum Kultury w Gdowie/ Ipiętro/ udzielamy również informacji pod numerem tel. 12 251-43-67 wew. 24 lub 22 .

Zapraszamy!

Autor: administrator

Udostępnij post na:

Skip to content