Fajerwerki w sylwestra. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Do ostatniej w tym roku imprezy pozostało kilkadziesiąt godzin. To właśnie wtedy najchętniej i najwięcej strzelamy fajerwerki. Jednak niewielu z nas wie, że tylko przez dwa dni w roku można strzelać sztucznymi ogniami. Kiedy? 31 grudnia oraz 1 stycznia. W niektórych województwach w Polsce za złamanie takiego zakazu może grozić kara grzywny.

Aby mile pożegnać stary i przywitać nowy rok należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach bezpiecznego obchodzenia się z takimi materiałami. Kupujmy je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są w żadnym wypadku uszkodzone. Przed użyciem dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi, pod żadnym pozorem nie odpalaj ich w rękach. Wystrzał petardy w naszych dłoniach może spowodować bardzo poważny uraz, petardy należy odpalać tylko w otwartej przestrzeni, fajerwerków nie wbijaj do ziemi, najlepiej włożyć je do szklanej butelki. W przypadku, gdy petarda nie odpali nie podchodź do niej – odczekaj kilka minut i najlepiej zalej ją wodą. I na koniec najważniejsze: nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Pamiętajmy również, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

www.straz.gov.pl
www.mswia.gov.pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content