Dziś święto wszystkich Babć

Z okazji Dania Babci  życzymy wszystkim Babciom dużo zdrowia, radości i zadowolenia z wnucząt, siły i możliwości do spełnienia własnych marzeń oraz rozwijania pasji, dużo miłości i troski najbliższych, nie tylko w tym wyjątkowym dniu.

Choć w naszym kalendarzu na dobre zagościł Dzień Babci i Dziadka (21 i 22 stycznia), nie zawsze tak było. Jest to stosunkowo nowe święto, obchodzone w Polsce od 1964 roku, z inicjatywy tygodnika „Kobieta i Życie”, później spopularyzowane m.in przez „Express Poznański”. W ciągu kilku lat przyjęło się w całej Polsce. Dzień Dziadka jest znacznie młodszym świętem, a jego obchody zaczęły się w latach 70.

Ciekawostką jest to, że Dzień Babci obchodzony 21 stycznia, podobnie jak u nas, ma Bułgaria i Brazylia. W Hiszpanii dzień ten przypada 26 lipca, we Włoszech 2 października, we Francji jest to święto ruchome obchodzone w pierwszą niedzielę marca, a w Wielkiej Brytanii w pierwszą niedzielę października. Natomiast w Rosji i Ameryce Babcie i Dziadkowie świętują razem. U naszych sąsiadów w październiku a za oceanem we wrześniu.

A co najczęściej otrzymują Babcie i Dziadkowie od swoich wnuków?

Poza życzeniami płynącymi prosto z serca najczęściej Dziadkowie otrzymują drobne upominki. Wśród młodszych wnuków bardzo popularne są ręcznie wykonane laurki lub inne ozdoby  z papieru. Często dzieci deklamują wiersze okolicznościowe. Nie brakuje kwiatów i słodyczy. Starsi seniorzy znajdują wśród prezentów zestawy witamin i preparatów wzmacniających ich zdrowie. Bardzo lubianymi prezentami są kubki lub inne gadżety z nadrukowanym zdjęciem wnucząt, czy kalendarz ze zdjęciami ukochanych pociech. Oczywiście mogą być to prezenty mniej uniwersalne, bardziej dopasowane do konkretnej osoby i jej upodobań, jak korale, kosmetyki, czy ciepły koc, książka.

I choć miło jest dawać upominki, to jednak najcenniejszy prezent jako możemy podarować naszym Babciom i Dziadkom, to nasz czas, czas spędzony z nimi.

Babcia

Anna Kamieńska

Babcia to są miłe ręce,
Książka, herbatka słodka,
Śmieszne słowa w dawnej piosence,
Suknia dla lalki i szarlotka.

Babcia to bajka, której nie znamy,
Pudełeczka, perfumy, włóczka,
Babcia to mama mojej mamy,
A ja jestem jej wnuczka.

daisies-54663_1280

 

 

 

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content