Już ponad 190 krajów celebruje Dzień Ziemi. Od 1990 r. świętuje także Polska.
Obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Głównym celem wydarzenia stało się podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństw i propagowanie zasad zrównoważonego rozwoju we wszystkich zakątkach świata. Globalne ocieplenie, wszechobecność plastiku czy kryzys bioróżnorodności – to tylko niektóre zagadnienia, które podejmowane są w ramach Dnia Ziemi.
Zaangażowanie w przedsięwzięcie społeczności międzynarodowej umożliwia wieloaspektowe ukazanie problemów związanych z ekologią, stwarza sposobność do zaprezentowania wyjątkowości i specyfiki różnych regionów na świecie, przy jednoczesnym wskazaniu na problemy ekologiczne danego obszaru.
Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Przywróć naszą Ziemię”. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) zachęca do angażowania się w działania proekologiczne i troski o Ziemię na co dzień. Dobrostan naszej planety zależy od działań każdego z nas. Zmieniając pewne nawyki możemy realnie wpłynąć na poprawę kondycji Ziemi.
Warto przy tym poczynić pewne postanowienia – np. o mniejszym zużyciu wody, sumiennym segregowaniu odpadów czy rezygnacji z używania zbędnego plastiku. Każdego roku do mórz i oceanów trafia 10 milionów ton plastiku, a zużycie foliowych torebek sięga biliona. Popularne „jednorazówki’/„foliówki” są jednym z największych źródeł zanieczyszczeń plastikiem, a jednocześnie prostym do wyeliminowania, ponieważ łatwo zrezygnować z ich użytkowania.
Nie bez znaczenia dla przyszłości naszej planety jest budowanie świadomości ekologicznej także wśród dzieci i młodzieży. Dlatego z okazji Dnia Ziemi samorząd uczniowski Szkoły Podstawowej w Gdowie przygotował dla uczniów klas IV-VIII szkoły w Gdowie projekt pn. „Miesiąc dla Ziemi, bo dzień to za mało”.
Każdy uczestnik projektu pokaże na jednym zdjęciu, w jaki sposób chroni Ziemię przed zniszczeniem. Z nadesłanych zdjęć powstanie galeria, w której pokazane będzie, w jaki sposób młodzież dba o najbliższe środowisko. Szczegóły projektu na szkolnej stronie internetowej.
źródło: http://www.gdos.gov.pl/; https://spgdow.szkolnastrona.pl/