DziÅ› Åšwiatowy DzieÅ„ Ziemi – najwiÄ™ksze Å›wiÄ™to ekologów, którzy chcÄ… uÅ›wiadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Już od 50 lat corocznie wiosnÄ… odbywa siÄ™ wiele wydarzeÅ„ proekologicznych zachÄ™cajÄ…cych do ekologicznego stylu życia i przypominajÄ…cych o zagrożeniach dla klimatu.
W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, takie wydarzenia nie mogą się odbyć. Jednak wspieranie środowiska jest możliwe bez wychodzenia z domu. Organizacje ekologiczne udostępniają materiały edukacyjne, jak dbać o naszą planetę każdego dnia.
Przyjmijmy postawę przyjazną środowisku, wyeliminujmy niewłaściwe działania. Zmieńmy własne przyzwyczajenia aby wytworzyć w sobie nawyki takiego postępowania, które przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska w naszym najbliższym otoczeniu. Często są to bardzo proste działania.
Poniżej kilka wskazówek pomocnych w trosce o otaczające nas środowisko naturalne:
- Oszczędzajmy wodę (globalna susza już daje się we znaki) np:
ograniczmy ilość prania, korzystajmy z kąpieli pod prysznicem zamiast w wannie, kontrolujmy szczelność kranów, oszczędzajmy wodę przy zmywaniu, kupując sprzęty (pralki, zmywarki do naczyń) wybierajmy takie, które oszczędzają wodę.
- OszczÄ™dzajmy energiÄ™ – w celu zmniejszenia emisji gazów szklarniowych odpowiedzialnych za efekt cieplarniany, np:
wyłączajmy oświetlenie w pomieszczeniu, z którego wychodzimy, włączajmy ogrzewanie w rzeczywiście niskich temperaturach, zastąpmy urządzenia elektryczne pracą własnych mięśni (np. przy pracach w kuchni czy majsterkowaniu).
- Zmniejszajmy ilości i segregujmy odpady, np:
używajmy butelek zwrotnych, zbędne szkło zwracajmy do punktów skupu lub wyrzucajmy do specjalnie oznaczonych pojemników, oszczędzajmy papier, zbierajmy makulaturę do specjalnie wyznaczonych pojemników, unikajmy kupowania rzeczy z plastiku, na zakupy zabierajmy ze sobą reklamówki wielokrotnego użytku, zużyte baterie umieszczajmy w specjalnie oznaczonych do tego celu pojemnikach, nie wyrzucajmy ze zwykłymi śmieciami opakowań po farbach, środkach owadobójczych, rozpuszczalnikach, przeterminowanych leków – są na nie specjalne punkty zbiórki, nie należy wylewać również takich rzeczy do zlewu, grozi to zanieczyszczeniem wód.
- Nie marnujmy jedzenia – na Å›wiecie wyrzuca siÄ™ 1/3 produkowanej żywnoÅ›ci, w czasach gdy aż 821 milionów ludzi gÅ‚oduje
Pamiętajmy że jesteśmy częścią przyrody więc dbajmy o nią w sposób szczególny. Pamiętajmy również, że Dzień Ziemi to nie jednorazowe święto. Powinien trwać przez cały rok i składać się z szeregu drobnych zachowań.