Dziś Światowy Dzień Ziemi – jak o nią dbać?

Dziś Światowy Dzień Ziemi – największe święto ekologów, którzy chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Już od 50 lat corocznie wiosną odbywa się wiele wydarzeń proekologicznych zachęcających do ekologicznego stylu życia i przypominających o zagrożeniach dla klimatu.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, takie wydarzenia nie mogą się odbyć. Jednak wspieranie środowiska jest możliwe bez wychodzenia z domu. Organizacje ekologiczne udostępniają materiały edukacyjne, jak dbać o naszą planetę każdego dnia.

Przyjmijmy postawę przyjazną środowisku, wyeliminujmy niewłaściwe działania. Zmieńmy własne przyzwyczajenia aby wytworzyć w sobie nawyki takiego postępowania, które przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska w naszym najbliższym otoczeniu. Często są to bardzo proste działania.

Poniżej kilka wskazówek pomocnych w trosce o otaczające nas środowisko naturalne:

  • Oszczędzajmy wodę (globalna susza już daje się we znaki) np:

ograniczmy ilość prania, korzystajmy z kąpieli pod prysznicem zamiast w wannie, kontrolujmy szczelność kranów, oszczędzajmy wodę przy zmywaniu, kupując sprzęty  (pralki, zmywarki do naczyń) wybierajmy takie, które oszczędzają wodę.

  • Oszczędzajmy energię – w celu zmniejszenia emisji gazów szklarniowych odpowiedzialnych za efekt cieplarniany, np:

wyłączajmy oświetlenie w pomieszczeniu, z którego wychodzimy, włączajmy ogrzewanie w rzeczywiście niskich temperaturach, zastąpmy urządzenia elektryczne pracą własnych mięśni (np. przy pracach w kuchni czy majsterkowaniu).

  • Zmniejszajmy ilości i segregujmy odpady, np:

używajmy butelek zwrotnych, zbędne szkło zwracajmy do punktów skupu lub wyrzucajmy do specjalnie oznaczonych pojemników, oszczędzajmy papier, zbierajmy makulaturę do specjalnie wyznaczonych pojemników, unikajmy kupowania rzeczy z plastiku, na zakupy zabierajmy ze sobą reklamówki wielokrotnego użytku, zużyte baterie umieszczajmy w specjalnie oznaczonych do tego celu pojemnikach, nie wyrzucajmy ze zwykłymi śmieciami opakowań po farbach, środkach owadobójczych, rozpuszczalnikach, przeterminowanych leków – są na nie specjalne punkty zbiórki, nie należy wylewać również takich rzeczy do zlewu, grozi to zanieczyszczeniem wód.

  • Nie marnujmy jedzenia – na świecie wyrzuca się 1/3 produkowanej żywności, w czasach gdy aż 821 milionów ludzi głoduje

Pamiętajmy że jesteśmy częścią przyrody więc dbajmy o nią w sposób szczególny. Pamiętajmy również, że Dzień Ziemi to nie jednorazowe święto. Powinien trwać przez cały rok i składać się z szeregu drobnych zachowań.

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content