Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem

Od 22 lat, właśnie 4 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Zapewne wielu z nas zna osobiście osoby, które doświadczają tej choroby. W tym szczególnym dniu możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi. To także doskonała okazja do przypomnienia, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka, do której Was serdecznie zachęcamy.

Do głównych czynników rakotwórczych wpływających na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy zaliczamy palenie tytoniu, dietę i sposób odżywiani, zakażenia i wirusy, czynniki zawodowe, nadużywanie alkoholu czy zanieczyszczenia środowiska. Pamiętajcie zatem o wykonywaniu badań przesiewowych w kierunku raka piersi, raka jelita grubego czy raka szyjki macicy. Zachęcamy Was także do rzucenia palenia tytoniu. Kluczowe znaczenie w profilaktyce raka mają szczepienia przeciwko wirusowemu zapalaniu wątroby typu B oraz przeciw agresywnym typom wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). W walce z rakiem pomaga utrzymywanie prawidłowej masy ciała, codzienna aktywność fizyczna i właściwy sposób odżywiania. Warto ograniczyć spożywanie alkoholu, przebywanie na nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. 

Zdaniem ekspertów najważniejszą rolę w zapobieganiu chorobie nowotworowej odgrywa profilaktyka pierwotna, której celem jest podejmowanie kompleksowych działań u osób zdrowych.

Kompendium wiedzy dotyczącej profilaktyki raka możemy znaleźć w Europejskim Kodeksie Walki z rakiem. Główne przesłanie Kodeksu brzmi: Prowadząc zdrowy tryb życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych.

Zachęcamy do zapoznania się z Europejskim Kodeksem Walki z rakiem T U T A J.

Foto: Narodowy Fundusz Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content