Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Od 1995 r. w ponad 100 krajach na całym świecie obchodzimy wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Został on ustanowiony przez organizację ONZ UNESCO w celu promocji literatury, popularyzacji czytelnictwa i zwiększania świadomości o prawach związanych z tzw. własnością intelektualną autorów. To święto szczególne dla małych i dużych wielbicieli literatury.

23 kwiecień – nie jest to data przypadkowa, w tym dniu zmarli słynni pisarze Miguel de Cervantes i William Shakespeare (zgodnie z kalendarzem juliańskim) . Jest to jednocześnie data urodzin wielu słynnych autorów, m. in. Vladimira Nabokova.

Sama idea powstania Światowego Dnia Książki pojawiła się już w 1926 roku w Katalonii. To wtedy ustalono, że data 23 kwietnia będzie idealną na tę okazję, gdyż w tym dniu przypada dzień jej patrona – Świętego Jerzego. W tym dniu Katalończycy obdarowywali kobiety czerwonymi różami – symbolizującymi krew smoka, którego pokonał święty. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Dzień Książki jest w Hiszpanii oficjalnym świętem od 1930 roku.

Od 2001r. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest jednocześnie dniem, w którym ustanawiana jest Światowa Stolica Książki, czyli miasto, które w ocenie UNESCO wyróżnia się najlepiej przygotowanym programem promującym czytelnictwo i literaturę. Pierwszym miastem wyróżnionym tym tytułem był Madryt. Do tej pory jedynie jednemu polskiemu miastu udało zdobyć się ten zaszczytny tytuł. W 2016r. Światową Stolicą Książki był…. Wrocław.

Dzisiejsza bohaterka – książka, ma wiele postaci. Pomimo cyfryzacji i rozwoju branży e-booków, Polacy nadal chętniej sięgają właśnie po nią niż po jej cyfrowe odpowiedniki. Mogą to potwierdzić pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie. Pomimo ciągle uzupełnianego zasobu audiobooków (obecnie ok. 240 tytułów) czytelnicy preferują tradycyjną formułę.

Pracownicy Gminna Biblioteka Publiczna w Gdowie żartują, że Światowy Dzień Książki celebrują codziennie, zarówno próbując sprostać czytelniczym oczekiwaniom mieszkańców gminy, jak i poprzez liczne akcje promujące czytelnictwo, o których możecie przeczytać na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie.

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content