Dziś Światowy Dzień Czytania Tolkiena, pisarza znanego głównie jako autora zekranizowanej powieści „Władca pierścieni”. Miłośników czytelnictwa, i nie tylko, zapraszamy na rozmowę z paniami z naszej Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie: panią Elą, Anią oraz Małgosią, bo tak nazywają je czytelnicy.
Proszę nam przybliżyć postać tego wybitnego pisarza oraz wyjaśnić jakie są początki tego nietypowego dnia w roku?
Anna Stalmach: Myślę, że fanom fantasy nie muszę przybliżać postaci tego wybitnego twórcy. Dla tych, którym obca jest twórczość tego angielskiego (urodzonego w RPA) pisarza, warto może przytoczyć kilka faktów: John Ronald Reuel Tolkien urodził się w angielskiej rodzinie w 1892 r. w Oranii, obecnie na terytorium RPA, opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po I wojnie, Oxford English Dictionary. Znał (w różnym stopniu) ponad 30 języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich, uczył się także polskiego, lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać. Jest prekursorem współczesnej literatury fantasy, autorem tak sztandarowych dzieł jak: trylogia „Władca Pierścieni” oraz „Hobbit”, których akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia. Jeżeli chodzi o Światowy Dzień Czytania Tolkiena, powstał on z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego w 2003 r. W tym dniu rzesze wielbicieli organizują różnorakie inicjatywy kulturalne, spotkania literackie w księgarniach, bibliotekach czy szkołach, w celu wspólnego czytania dzieł autora.
Jaka jest tematyka książek Tolkiena dostępnych w gdowskiej bibliotece?
Elżbieta Matuszyk: W naszych zbiorach znajduje się większość tytułów pióra J.R.R. Tolkiena, począwszy od „Hobbita”, „Powrotu króla”, „Silmarillion”, czy, ciągle ukazujących się na rynku wydawniczym, zbiorów opowiadań, odnalezionych, redagowanych i wydawanych przez syna pisarza – Christhopera. Zainteresowanych odsyłam do naszego katalogu elektronicznego, dostępnego na stronie bibliotekagdow.pl (starsze pozycje odnajdziecie w naszym katalogu kartkowym, który sukcesywnie wprowadzamy do bazy). Równocześnie fanów Tolkiena pragniemy uspokoić – Pani Małgosia, nasza koleżanka odpowiedzialna za zakup nowości, trzyma rękę na pulsie, każda pozycja związana z tym pisarzem błyskawicznie znajduje się na naszych półkach. Co do tematyki poruszanej w powieściach tego angielskiego twórcy, myślę, że każdy z nas, nawet ten, który nigdy nie sięgnął po literaturę fantasy, od czasu do czasu, przerzucając kanały telewizyjne, widział błękitne oczy hobbita Frodo Bagginsa, postać Gandalfa, czy stada rozwrzeszczanych krasnoludów. Pomimo niespotykanych w realnym świecie postaci i wydarzeń, literatura Tolkiena niesie dosyć oczywisty przekaz, pokazuje uniwersalne prawdy: co tak naprawdę jest ważne – przyjaźń, współpraca, dążenie do celu. Baśniowo-mityczne opowieści Śródziemia od dziesięcioleci rozbudzają wyobraźnię, osobiście gorąco polecam, zwłaszcza tym, których realia pandemicznego świata zaczynają przerastać i z radością przeniosą się w inną rzeczywistość.
Które z dzieł Tolkiena cieszą się największą popularnością wśród naszych czytelników?
Małgorzata Król: Niewątpliwie „Hobbit”, który wszedł do kanonu lektur. Równocześnie muszę zauważyć, że jak to zazwyczaj bywa, kolejne ekranizacje trylogii „Władca Pierścieni”, powodowały ogromny wzrost zainteresowania powieściami Tolkiena.
Czy epidemia koronawirusa miała wpływ na czytelnictwo w naszej gminie? Czy wzrosła liczba udostępnień audiobooków?
Małgorzata Król: Obawiam się, że pandemia miała wpływ na każdą dziedzinę naszego życia. O ile zeszłoroczny lockdown i związane z nim zamknięcie bibliotek, odbiło się negatywnie na statystykach, to nie możemy narzekać na brak czytelników. Nie zapominajmy, że obecnie jesteśmy jedną z nielicznych instytucji, które w miarę normalnie funkcjonują. Codziennie mamy telefony z zapytaniem, czy działamy. Pojawiają się nowi czytelnicy – także ci, którzy w związku z ograniczeniem dostępności bibliotek szkolnych, u nas szukają lektur. Co do popularności audiobooków, muszę powiedzieć, że nasi czytelnicy to na ogół „ortodoksi”. Dla nich zapach farby drukarskiej i szelest przerzucanych kartek, stanowi nieodłączny element procesu czytania. Biblioteka systematycznie uzupełnia swoje zbiory. Na bieżąco analizujemy wypożyczenia pod kątem zainteresowań oraz potrzeb i staramy się zapewnić odpowiednią lekturę wszystkim czytelnikom.
Dziękujemy za rozmowę.
Przypomnijmy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Gdowie mieści się przy ul. Krakowskiej 398 (parter budynku Centrum Kultury). Biblioteka oferuje czytelnikom ponad 35000 pozycji książkowych, kolekcję audiobooków oraz czasopisma. Dostępność szukanej pozycji można sprawdzić w katalogu on-line na stronie https://www.bibliotekagdow.pl/ w zakładce KATALOG.
Biblioteka w Gdowie zaprasza:
Od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 -17.00
Filia w Niegowici obecnie funkcjonuje w budynku Szkoły Podstawowej (wejście od strony placu zbaw) i czynna jest w każdą środę od 8.00 do 16.00