12 grudnia 2016 r (od. 7.30 do 15.00) Warsztaty Terpaii Zajęciowej w Podolanach zapraszają na Dzień Otwarty. Zaproszenie kierowane jest do wszystkich zainteresowanych działalnością Warsztatów, zarówno osób zdrowych jak i tych, którzy chcieliby zostać uczestnikiem WTZ. W tym dniu można będzie zobaczyć jak wygląda dzień pracy w ośrodku (zajęcia w poszczególnych pracowniach, rehabilitacja) a także można będzie zakupić prace wykonane przez podopiecznych Fundacji, podglądnąć jak one powstają.
Uczestnicy WTZ mają do dyspozycji następujące pracownie:
Pracownia komputerowo-poligraficzna prowadzi rehabilitację zawodową i społeczną w dziedzinie nauki pracy z komputerem i obsługi programów informatycznych, tj. Windows, edytor tekstu (Word), grafiki komputerowej (np. Photoshop, Corel), programów do prezentacji (np. Power Point) i innych w wymiarze posiadanych uzdolnień, poznanie pracy drukarki, nagrywarki, skanera. Realizowane są zajęcia z zakresu nauki pracy w sieci i korzystanie z Internetu(zakładanie skrzynki e-mail, korzystanie z wyszukiwarki internetowej itp.), ponadto nauki obsługi aparatu fotograficznego oraz programu do edycji zdjęć. Nauka takiego sprzętu jak: laminarka, bindownica, kserokopiarka, niszczarka do papieru oraz zapoznanie z działaniem plotera. Zajęcia mają na celu zdobycie fachowych umiejętności przez uczestników WTZ, które będą miały zastosowanie w przyszłej pracy zawodowej.
PRACOWNIA STOLARSKA I RZEMIOSŁ RÓŻNYCH
Pracownia stolarska prowadzi naukę posługiwania się ręcznymi narzędziami stolarskimi, a w miarę nabywania umiejętności – elektronarzędziami z mechaniczną obróbką drewna włącznie. Uczestnicy podczas zajęć powinni wyrobić w sobie nawyki estetyczne oraz bardzo ważną w tej pracy dokładność. Rehabilitacja osób niepełnosprawnych w tej pracowni ma na celu ukazanie im możliwości podjęcia pracy i przygotowania ich do konkretnych prac stolarskich. W ramach pracowni powstają m.in. ramki do obrazów, drewniane dekoracje świąteczne a także dekoracje teatralne. Ponadto celem jest także uzmysłowienie uczestnikom przydatności ich pracy, podniesienie samooceny, pomoc w uwierzeniu we własne możliwości oraz wyrobienie umiejętności współpracy z grupą.
PRACOWNIA PLASTYCZNA
Zajęcia w pracowni plastycznej mają na celu rehabilitacje zawodową i społeczną. Pracownia plastyczna realizuje szeroko rozwiniętą terapie poprzez sztukę. Wykorzystujemy różnego rodzaju techniki plastyczne: rysowanie, malowanie, wycinanie, skręcanie. Tworzenie prac rozwija wyobraźnie, poczucie estetyki, zdolności artystyczne uczestników pobudza wyobraźnie twórczą, a także kształtują umiejętność pracy w grupie, kształtują potrzebę estetyczności a także dokładność, cierpliwość i wrażliwość.
PRACOWNIA CERAMICZNA
Zajęcia w pracowni ceramicznej stymulują rozwój społeczno – emocjonalny, usprawniają funkcje manualne, poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową poprzez wykonywanie różnorodnych prac z gliny, gipsu, plasteliny, modeliny, papieru. Poprzez składanie modeli origami usprawniana jest motoryka mała, uruchamia się wiele zmysłów, dzięki czemu rozwija się myślenie twórcze i konstrukcyjne, wyobraźnia przestrzenna. Origami uczy cierpliwości, koncentracji, wykonywania poszczególnych czynności w ściśle określonej kolejności. Glina, plastelina, modelina należą do tworzyw bezkształtnych, które można modelować w dowolny sposób – zamierzony a nawet przypadkowy. Praca w tych materiałach przynosi doskonały efekt terapeutyczny. Drobny ruch, wgniecenie powoduje zmianę kształtu, co pozwala na wyładowanie ekspresji twórczej oraz obniżenie napięcia emocjonalnego. Uczestnicy w pracowni ceramicznej mają możliwość zapoznania się z całym procesem technologii ceramiki począwszy od projektowania, modelowania, rzeźbienia wyrobów w glinie, poprzez ich zdobienie, szkliwienie i wypalanie. Poprzez formowanie, lepienie w glinie rozwijana jest sprawność manualna, wyzwalane są zainteresowania artystyczne, zostaje poruszana wyobraźnia. Innymi zaletami lepienia w glinie, plastelinie, modelinie jest nauka zachowania proporcji oraz perspektywy, jak również nabywanie umiejętności umożliwiających podjęcie pracy zawodowej.
PRACOWNIA DEKORATORSKA
Pracownia dekoratorska zajmuje rozwijaniem szczególnych uzdolnień i zainteresowań uczestników, pobudzaniem wyobraźni, usprawnianiem zdolności manualnych rąk, koordynacji wzrokowo-ruchowej po przez zajęcia np: Poznawanie różnych technik wyrazu artystycznego jak bukieciarstwo, praca z materiałami sypkimi itp.; poznawaniem rodzajów i właściwości materiałów do rękodzieła artystycznego tj. drewna, skóry, szkła, tkanin, gąbek, wstążek a także narzędzi służących do wykonywania prac dekoratorskich (sekator, nóż, nożyczki, pistolet do klejenia, igły, szpilki itp.), bezpieczne ich stosowanie oraz utrzymanie w stanie sprawności.
Nauka prostych technik wykonywania elementów dekoratorskich (stroików, wieńcy, ram ozdobnych, witraży, bukietów, decoupage itp.) i użytkowych z różnego rodzaju materiałów.
PRACOWNIA TKACKO-KRAWIECKA
Zajęcia w pracowni sprowadzają się przede wszystkim do nauki szycia ręcznego, szycia maszynowego, cerowania, przyszywania guzików itp. Czynności te doskonalą precyzję dłoni i palców, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość oraz rozwijają wyobraźnię. Uczestnicy poznają różne rodzaje tkanin, ich fakturę, wzory, kolory i grubość. Uczą się umiejętności łączenia tkanin i wzorów, a także skomplikowanego specjalistycznego nazewnictwa poszczególnych części garderoby.
PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO (ROTACYJNA)
Pracownia powstała w roku 2011. Uczestnicy uczą się obsługi urządzeń AGD, przygotować proste posiłki, napoje przekąski, wypieki oraz podstawy pracy kelnera. Ponadto rozwijają znajomość zasad kultury i dobrego smaku.
[Not a valid template]
źródło: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Podolanach