Dziś w naszym kąciku czytelniczym gościmy Panią Elżbietę Lisiecką i Panią Monikę Straszak-Jurek z Niepublicznego Tęczowego Przedszkola i Żłobka w Niegowici. Pani Ela opowiedziała nam o tym, co sama lubi czytać, natomiast Pani Monika mówi o tytułach najchętniej wybieranych przez Przedszkolaki z Niegowici.
Pani Elżbieta
Zawodowo jestem lektorem języka angielskiego. Na co dzień pracuję w Niepublicznym Tęczowym Przedszkolu i Żłobku w Niegowici, ucząc dzieci języka angielskiego . Wolny czas przeznaczam na spotkania z przyjaciółmi, podróżowanie oraz rozwijanie swoich zamiłowań do psychologii oraz języka angielskiego.
Co lubię czytać ?
W swoim wolnym czasie lubię czytać kryminały. Mój ulubiony pisarz to Harlan Coben – polecam go tym , którzy interesują się nierozwiązanymi bądź niedokończonymi sprawami z przeszłości. Powieści Cobena trzymają w napięciu, dzięki czemu czuję potrzebę przeczytania książki do samego końca. Polecam tytuły: „W głębi lasu” oraz „W domu”.
W mojej prywatnej bibliotece, ze względu na wykonywaną prace oraz potrzebę samodoskonalenia się, przeważają książki psychologiczne. Czytanie książek pomaga mi myśleć bardziej analityczne i inaczej spojrzeć na otaczający nas świat, poszerza indywidualne perspektywy. Co mam na myśli mówiąc „myśleć analitycznie”? Bardzo często czytając np, powieść , jesteśmy w stanie samodzielnie przewidzieć jej zakończenie. Co oznacza, że czytanie umacnia nasze umiejętności analitycznego myślenia oraz naszą wyobraźnię . Mogłabym bez końca wymieniać atuty czytania książek, jest ich naprawdę wiele,. Dlatego uważam, że powinniśmy myśleć o czytaniu nie jak o przymusie, ale jak o przyjemności i szansie, która pozwala nam poszerzyć naszą wiedzę.
Mogę polecić książkę Christophera Chabris, Daniela Simons „Niewidzialny Goryl. Dlaczego intuicja nas zawodzi?”. Autorzy prezentują niezwykłe historie, dzięki którym możemy odkryć, jak zawodzi nas nasza intuicja oraz jak ulegamy codziennym iluzjom.
Pani Monika
Pracuję w Niepublicznym Tęczowym Przedszkolu w Niegowici, gdzie uczę dzieci w wieku 5 i 6 lat, prowadzę grupę o nazwie „Biedronki”. Mam córkę, która ma 11 lat i uczęszcza do Szkoły Podstawowej w Niegowici. W wolnej chwili lubię tańczyć, śpiewać i oczywiście jeździć na rolkach, to mnie pochłania bez reszty. Lubię aktywnie spędzać czas.
Co lubię czytać? Głównie poradniki psychologiczne, książki dzięki którym mogę poszerzyć swoją wiedzę, nauczyć się czegoś nowego. Najbardziej jednak lubię książki Paulo Coelho, uwielbiam dzieła tego brazylijskiego pisarza. W dodatku jestem niepoprawną romantyczką więc lubię czytać poezję.
Co czytam moim Biedronkom?
Uważam, że umysł dziecka jest chłonny jak gąbka, dlatego tak ważny jest proces czytania dzieciom jak największej ilości książek. To im na pewno nie zaszkodzi a wręcz przeciwnie. Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku: buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu, przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania, uczy myślenia, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, ćwiczy pamięć, przynosi wiedzę ogólną, ułatwia naukę, uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną, rozwija poczucie humoru, zapobiega uzależnieniu od mediów, jest znakomitą rozrywką. Jak widać same plusy. Dlatego tak bardzo zachęcam do czytania. Moim Biedronkom czytam wszystko co mamy w przedszkolu, a jest tego sporo. Do ulubionych można zaliczyć: „Piękna i Bestia”, „Mały dinozaur”, „Mój brat niedźwiedź”, „Calineczka”, „Martynka”, „Bajki o dinozaurach”, „Król lew”, „Muminki”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Wiersze dla małych i dużych”. Wciąż poszerzamy nasze horyzonty i sięgamy po nowe publikacje książkowe. Mam nadzieję, że to zaszczepi w dzieciach miłość do literatury. Amerykański pedagog Jim Trelease twierdzi, że „Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.” Zgadzam się z tym stwierdzeniem. Jeżeli mamy inwestować w siebie, w rozwój naszych dzieci, naszego przyszłego pokolenia to róbmy to mądrze. „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – Wisława Szymborska. Pójdźmy za głosem naszej wspaniałej poetki i czytajmy książki, bawmy się codziennie w tą najpiękniejszą zabawę jaką jest czytanie.