Czytam, bo lubię…

Dziś o swoim zamiłowaniu do czytania opowiada częsty gość Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie, Pan Jerzy Kubicki.

Książki lubiłem od zawsze. Już w podstawówce dużo czytałem. Dziś najchętniej sięgam po literaturę popularno-naukową, z której można się dużo dowiedzieć, nauczyć czegoś nowego, ale bardzo lubię też dobre kryminały.

Do moich ulubionych autorów należą: Norman Davies, Wiktor Suworow i Daniel Silva. Ich książki czytam całymi seriami. Dzieła dwóch pierwszych autorów odnoszą się do czasów im współczesnych, opisują oni swoje przeżycia. Od nich można uczyć się historii.

 Z polskiej literatury chętnie sięgam po książki Remigiusza Mroza czy Ryszarda Ćwirleja.

Czytam dużo, więcej jesienią i zimą, trochę mniej gdy jest praca koło domu. Ciężko mi sobie wyobrazić dziś życie bez książek. Nie liczę przeczytanych pozycji, kończę jedną zaczynam drugą. Zdarza się czasem, że zaczynam książkę, czytam ok 10 procent, i stwierdzam, że jednak nie wciąga mnie. Wtedy ją odkładam na bok i biorę kolejną. Czytanie ma być przyjemnością, i dla mnie jest.

 

Norman Richard Davies urodził się w 1939 roku w Bolton. Studiował historię między innymi na Uniwersytecie Oksfordzkim. Tytuł doktora nauk zdobył w 1973 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1985 roku jest profesorem zwyczajnym w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich w Londynie. Jest też członkiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Norman Davies, autor dzieł dotyczących historii Europy i Polski

Po przejściu na wcześniejszą emeryturę, Norman Davies poświęcił się pisaniu książek. Dotyczą one przede wszystkim historii Polski. Wśród najbardziej znanych dzieł jest napisana w języku polskim książka „Boże Igrzysko”. Historia Polski wydana w dwóch tomach. „Powstanie ’44” było jedną z najlepiej sprzedających się książek w sierpniu 2004 roku. Dzięki jego twórczości, historia Polski stała się bardziej dostępna na Zachodzie. W swych dziełach opisywał ją z ogromną dokładnością. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji w języku angielskim oraz w języku polskim.

Wiktor Suworow  właśc. Władimir Bogdanowicz Riezun ur. 20 kwietnia 1947 w Barabaszu, Kraj Nadmorski, ZSRR – rosyjski pisarz i publicysta historyczny, były oficer armii radzieckiej i radzieckiego wywiadu wojskowego GRU. Jego pseudonim nawiązuje do rosyjskiego dowódcy z XVIII wieku Aleksandra Suworowa. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyroku – mimo rozpadu ZSRR – nie uchylono.

Daniel Silva to amerykański pisarz i dziennikarz, autor bestsellerowych powieści szpiegowskich i kryminałów, który zadebiutował w 1997 roku powieścią pod tytułem „Ostatni szpieg Hitlera”. Silva jest autorem takich książek jak „Czarna wdowa”, „Wielki skok” i Angielski szpieg” oraz twórcą postaci Gabriela Allona – asa izraelskiego wywiadu i restauratora dzieł sztuki, który jest głównym bohaterem wielu powieści pisarza.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content