Czytam, bo lubię….

Dziś w naszym cyklu czytelniczym gościmy czwartoklasistki: Gabrysię za szkoły w Książnicach i Amelkę ze szkoły w Jaroszówce, które opowiadają o swoich ulubionych książkach.

Gabrysia

Uwielbiam czytać. Odkąd pamiętam książka była moim najlepszym przyjacielem.
Dziś chciałabym Was zachęcić do przeczytania mojej ostatnio ulubionej serii, którą jest „Harry Potter” autorstwa J. K. Rowling. Seria składa się z siedmiu ksiąg i każda jednakowo wciąga i wprowadza nas do czarodziejskiego świata. Na początku poznajemy chłopca, Harry’ego, który stracił rodziców, kiedy był mały. Przygarnęli go wtedy wredni państwo Dursley’owie, jego ciotka i wujek. Harry do jedenastego roku życia mieszkał przy Privet Drive 4 w Little Whinging, w komórce pod schodami i niestety nie był tam dobrze traktowany.
Smutna na początku historia Harry’ego wywołuje w nas współczucie.
Z czasem jednak z zapartym tchem śledzimy, jak jego życie nabiera kolorów. Pojawiają się elementy magii i dotąd nieszczęśliwe życie Harry’ego przeradza się w niesamowite przygody.
Naloty sów do domu Harry’ego z listami z Hogwartu, pojawienie się Hagrida z tortem, rozpalanie kominka magiczną parasolką, zabicie bazyliszka mieczem Godryka Gryffindora, odnalezienie Kamienia Filozoficznego to tylko drobne cząstki niewyobrażalnych zdarzeń, które pochłoniecie i będziecie mogli przeżyć.
Dowiecie się, że miłość i przyjaźń potrafią przezwyciężyć wszystkie lęki, a wiara w marzenia i odwaga mogą mieć wpływ na nasze przeznaczenie.
Oprócz wspomnianej wyżej serii, polecam także inne książki J. K. Rowling, (równie mocno przepełnione magią).    Między innymi należą do nich ,,Baśnie Barda Beedle’a”, ,,Quidditch przez wieki” oraz ,,Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”.                          
Książki te są podręcznikami z Hogwartu, dostarczają nam wielu informacji, emocji i tajników ze świata czarodziejów.  ,,Baśnie Barda Beedle’a” czyta się na dobranoc dzieciom czarodziejów, już od wieków.
,,Quidditch przez wieki” to książka, która zaspokoi waszą „mugolską” ciekawość o magicznym świecie. Chcecie wiedzieć jak powstał złoty znicz? Proszę bardzo! W tej książce znajdziecie różne odpowiedzi na wasze pytania.
Książka ,,Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” pokaże wam najbardziej magiczne stworzenia z czarodziejskiego świata.Dodatkowo część dochodu ze sprzedaży książek Rowling zasila konta Lumos, organizację wspierającą rodziny, których dzieci trafiły do placówek opiekuńczych oraz Comic Relief, organizację, która pomaga najbiedniejszym społecznościom w najuboższych krajach świata.                         
Zachęcam do lektur mojej ulubionej pisarki, J.K. Rowling.

 

Amelka

Anię z Zielonego Wzgórza napisała Lucy Maud Montgomery. Bardzo polubiłam tą książkę ponieważ Ania ma strasznie bujną wyobraźnię i marzenia. Super się ją czyta, jest bardzo wciągająca na pewno będę czytać dalsze jej losy.

Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza z serii powieści o przygodach Ani Shirley. Autorka opisała w niej historię dziewczynki z domu dziecka, która znajduje dom. Bohaterka to osoba nieprzeciętna, wyjątkowa, o niezwykle bujnej wyobraźni, bardzo wrażliwa na piękno przyrody i uczucia innych ludzi. W krótkim czasie swoją osobowością i oryginalnością podbija mieszkańców miasteczka Avonlea. Na Zielone Wzgórze do domu Mateusza i Maryli Cuthbert przybywa jedenastoletnia Ania Shirley. Jest wychowanką domu dziecka, wcześnie straciła rodziców. Rodzeństwo Cuthbert decyduje się pomóc dziewczynce, Mateusz jest nią zauroczony, Maryla nieco przerażona.

Powieść dotyczy przygód tytułowej bohaterki na Zielonym Wzgórzu. Ania między innymi farbuje włosy na zielono, upija swoją przyjaciółkę Dianę winem, które bierze za sok porzeczkowy, omal nie tonie w trakcie realizacji romantycznego przedstawienia. W trakcie akcji dorasta, zmienia się, jest coraz bardziej szczęśliwa, czuje się kochana, chciana. Maryla i Mateusz z powodzeniem odgrywają rolę rodziców.

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content