Czy warto starać się o dotację?- rozmowa z Panią Jadwigą Sosin

Biuro LGD Dolina Raby ogłosiło nabór wniosków w zakresie podejmowania i rozwijania działalności gospodarczej. Pula dostępnych środków to 330 tys. zł na działalność pozostałą bez handlowej oraz 55 tys. zł na działalność turystyczną. Wnioski można składać od 15 lutego br. (LGD: szansa na dofinansowanie- zobacz tutaj)

O to czy warto starać się o dotację zapytaliśmy Panią Jadwigę Sosin, która w 2019 roku otworzyła gabinet fizjoterapeutyczny w Gdowie.

MG: W 2019 roku zdecydowała się Pani na złożenie wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Patrząc prawie dwa lata wstecz, czy było warto? To była słuszna decyzja?

JS: Jak najbardziej tak. W zawodzie pracuję już od dawna, decyzję o rozpoczęciu własnej działalności podjęłam także wcześniej, ale złożenie wniosków i otrzymanie dotacji bardzo przyspieszyło realizację tego przedsięwzięcia. Otrzymane środki bardzo mi ułatwiły start z własnym gabinetem.

MG: Skąd Pani dowiedziała się o możliwości ubiegania się o dotację?

JS: Jeśli dobrze pamiętam, to ktoś z rodziny podpowiedział mi to rozwiązanie. To czego wówczas szukałam znalazłam w LGD Dolina Raby. Jestem bardzo zadowolona, bo wsparcie jest w formie bezzwrotnej dotacji udzielanej w formie ryczałtu- premii, gdzie środki w 80% są wypłacane z góry.

MG: Na co mogła Pani przeznaczyć otrzymane środki?

JS: Z otrzymanej dotacji mogłam wyposażyć swój gabinet. Udało się zakupić aparaty do fizykoterapii- aparat do elektrostymulacji, aparat do ultradźwięków, aparat TeCare (diatermia oporowa),  oraz aparat do masażu limfatycznego Lyphatron.

MG: Czy konieczny był wkład własny?

JS: Nie, ponieważ dotacja stanowiła 100% kosztów projektu. Oczywiście część wyposażenie zakupiłam z innych środków, ale nie było to wymogiem.

MG: Czy oprócz tego początkowego wsparcia korzystała Pani jeszcze z innym projektów?

JS: Tak, ale z innych, nie z LGD. Teraz przede wszystkim szukam projektów, z których mogłabym pokryć koszt uczestnictwa w szkoleniach, co jest bardzo ważne w mojej branży, aby cały czas się kształcić.

MG: Czy poleciłaby Pani tą formą wsparcia innym mieszkańcom gminy?

JS: Jak najbardziej. Trzeba przygotować się na początku na pewne formalności, ale tak zawsze jest przy projektach. Nie ukrywam, że tutaj miałam wsparcie osób zaprzyjaźnionych. Można też liczyć na pomoc pracowników z biura LGD, którzy w razie wątpliwości wyjaśniają i podpowiadają. Ponadto korzystałam ze szkoleń organizowanych przez nich przed naborem, i te szkolenia również bardzo polecam, sporo mi wtedy pomogły.

zdj. archiwum prywatne

 

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content