W ostatnich tygodniach pytaliÅ›my Was w naszej ankiecie czy wiecie co kryje siÄ™ pod pojÄ™ciem „niskiej emisji”. 27% ankietowanych odpowiedziaÅ‚o, że nie wie, 29%-coÅ› sÅ‚yszaÅ‚o o niskiej emisji, ale nie zagłębiaÅ‚o siÄ™ w temat. 46% gÅ‚osów, stwierdziÅ‚o, że wie czym jest niska emisja.
Dla wszystkich, którym nie jest obojętne to czym oddychamy, a tym samym nasze zdrowie, przypominamy dziś, czym jest niska emisja, i dlaczego jest tak szkodliwa.
Niska emisja jest to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu spalinowego. Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające do powietrza niewielkie ilości zanieczyszczeń.
Przyczyny niskiej emisji:
– ogrzewanie domów sÅ‚abej jakoÅ›ci paliwami (wÄ™glem i drewnem), palenie w piecach Å›mieci, brak norm dotyczÄ…cych paliw wykorzystywanych w gospodarstwach domowych,
– korzystanie z przestarzaÅ‚ych pieców,
– nieodpowiednia izolacja domów i utrata energii w procesie ogrzewania,
– emisja komunikacyjna, czyli ruch samochodowy,
– maÅ‚a popularność odnawialnych źródeÅ‚ energii.
Konsekwencje
Oblicza się, że rocznie ok. 45 000 osób w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Niska emisja powoduje częstsze występowanie chorób alergicznych, zapalenia spojówek, astmy, poronień i niższej wagi urodzeniowej noworodków, POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc), nowotworów (w tym raka płuc).
Nie tylko zdrowie pojedynczych ludzi jest narażone w wyniku długiej ekspozycji na niską emisję. Powoduje ona także m.in. zmiany klimatyczne na całym świecie, kwaśne deszcze, przenikanie zanieczyszczeń do wód i gleb, niszczenie zabytków i fasad budynków (w wyniku osadzania się na nich dwutlenku siarki).
źródło: www. wezoddech.ceo.org.pl/
grafika:Â www.krakowskialarmsmogowy.pl/zdrowie