Czy Gdów będzie stolicą nowego EKOMUZEUM?

W słoneczny piątek, 23 września w Świetlicy Wiejskiej w Hucisku o godz. 10:00 odbyło się bezpłatne szkolenie pt. „EKOMUZEA – metoda ochrony i prezentacji lokalnego dziedzictwa” zorganizowane przez panią Katarzynę  Zarzycką  i Barbarę Łepkowską z Fundacji PLENEROWNIA.

Uczestnicy szkolenia liczne przybyli, sala w świetlicy wypełniła się po brzegi. Pojawiły się osoby reprezentujące trzy sektory: NGO, samorządowy i biznesowy z okolicy oraz mieszkańcy; osoby pracujące w instytucjach w okolicy np. Dom Kultury w Gdowie, Żegocinie i Staniątkach, Muzeum Żup Wielickich, Wydawnictwa Żyznowski z Sierczy, Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Koryznówka w Nowym Wiśniczu; osoby mieszkające w okolicy-pasjonaci dziedzictwa i tradycji, w tym sołtyska Huciska pani Maria Malarczyk, która reprezentowała także lokalne KGW, właściciele Dworu Feillów i dworu w Hucisku, animatorki kultury, artystki i etnografki Zoria Szyrajew i Anna Psuty-Zając.

Gościem prowadzącym warsztaty była Pani Barbara Kazior z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych (MILA)- ekspert ds. ekomuzeów, questingu, partycypacji obywatelskiej i partnerstwa, inicjatorka ekomuzeów w Polsce, która opowiedziała uczestnikom szkolenia, co to jest ekomuzeum, na czym polega, jak je budować i jak ono wpływa na rozwój regionu. Jak się okazuje, jest to bardzo ciekawy temat i daje duże możliwości.

Ekomuzeum tworzy sieciową ofertę turystyczno-edukacyjną miejscowości i regionu w oparciu o „żywe” lokalne dziedzictwo. Pozwala to w sposób angażujący i ciekawy, poznać przyrodę, historię i kulturę miejsca.
-zachęca Pani Barbara Kazior.

Uczestnicy spotkania wspólnie rozrysowali wstępną mapkę ekomuzeum. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Gdów znajduje się w centrum działań, zaproponowano, aby stał się stolicą w nowym ekomuzeum. Obszar, o którym mowa to nie tylko gmina Gdów, ale również inne gminy znajdujące się w dolinie rzeki Raby, zataczające koło począwszy od Wieliczki, po Niepołomice, Kłaj, Biskupice, Bochnię, Nowy Wiśnicz, Żegocinę, Trzcianę, Łapanów, Raciechowice, Dobczyce, Myślenice po Siepraw. Czy tak będzie? – to zależy od chęci i zaangażowania zainteresowanych przedstawicieli z poszczególnych regionów. Teren jest bardzo rozległy i jak się okazuje, jest bardzo wiele propozycji miejsc, które powinny znaleźć się na mapie ekomuzeum.

W drugiej części spotkania uczestnicy zostali zabrani na spacer po Hucisku, podczas którego mogli zobaczyć ukryte źródełko, kamieniołom, słynne krzesło Kantora, a także przepiękny dwór, który tętni dziedzictwem, aż po dzisiaj. A to wszystko otoczone pięknymi historiami niegdyś zamieszkałych tutaj sławnych mieszkańców oraz ich gości. Wędrówka zakończyła się w siedzibie Fundacji PLENEROWNIA, gdzie Pani Katarzyna wraz z mężem opowiedzieli o historii swojego domu, w którym mieszkał niegdyś znakomity malarz i scenograf Kazimierz Mikulski. Tak zakończył się dzień pierwszy szkolenia.

Druga część warsztatów odbyła się w poniedziałek 26 września. Była to wizyta studyjna w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca, podczas której uczestnicy mogli na tzw. żywym organizmie doświadczyć, na czym polega i jak wygląda. Organizatorzy zaplanowali dla uczestników cały dzień, wypełniony lokalnymi miejscami, które tętnią tradycją i dziedzictwem, a także posłuchać od zaangażowanych mieszkańców historii na temat tworzenia takiego obiektu. Ponadto uczestnicy odbyli rejs gondolą z Niedzicy, podziwiając malownicze tereny regionu.

Było wspaniale i inspirująco, mamy energię do działania. Wszyscy zapaleni do działania.

-podsumowuje jedna z organizatorek pani Katarzyna Zarzycka.

Było to pierwsze spotkanie organizacyjne z cyklu ekomuzeum i zapewne nie ostatnie, ponieważ spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników szkolenia. Fundacja Plenerownia zaprasza do współpracy wszystkich, którzy zechcieliby dołączyć do zacnego grona budowy dziedzictwa w dolinie rzeki Raby i okolic.

Szkolenie było BEZPŁATNIE dzięki dofinansowaniu z programu Wspólnie dla dziedzictwa Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Więcej na ten temat można poczytać na stronie Fundacji PLENEROWNIA: TUTAJ

 

Foto: Mój Gdów, www.facebook.com/ekomuzeummiedzysztukaazyciem

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content