Część pielgrzymów przyjechała z bardzo daleka….

Z okazji Światowych Dni Młodzieży do Polski przyjechali pielgrzymi z ponad 180 krajów. W naszej gminie najliczniejszą grupę stanowili Włosi. Obok pielgrzymów z południa Europy gościliśmy także Brazylijczyków, Portugalczyków, sąsiadów z Ukrainy, a także osoby z odległego Mozambiku, Wysp Zielonego Przylądka i Timoru Wschodniego. W środę na Gdowskim Zarabiu na Festiwalu Młodych mogliśmy zobaczyć jak bawią się goście z innych kultur, tak różnych od naszej. Mieszkańcy z Timoru Wschodniego zaprezentowali zebranym na gdowskich błoniach swoje stroje ludowe, tańce i zwyczaje. Występ ten zainspirował nas, aby bliżej poznać ojczyznę naszych gości.

Gdzie leży Timor Wschodni?

Jest to państwo na wyspie Timor w Archipelagu Malajskim, 450 km na północ od Australii. Od zachodu graniczy z Indonezją. Państwo obejmuje wschodnią część wyspy Timor, eksklawę Oecusse w zachodniej części wyspy o powierzchni 814 km² oraz dwie niewielkie wyspy Atauro i Jaco. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 15 007 km².
CIA-TimorLeste2000px-LocationEastTimor.svg

Flaga:

flaga-timor-wschodni1

W jakim języku porozumiewają się mieszkańcy Timoru?

Językami urzędowymi Timoru Wschodniego są tetum i portugalski. Ten drugi jest tu powszechnie znany i używany. W wielu miejscach porozumieć można się także po angielsku.

Historia w pigułce
Do 1975 roku Timor był kolonią portugalską pod nazwą Timor Portugalski. W 1976 został anektowany przez Indonezję, która okupowała jego terytorium do 1999. Od 1999 do 2002 znajdował się pod administracją Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pełną niepodległość uzyskał 20 maja 2002 r. stając się jednocześnie pierwszym suwerennym państwem powstałym w XXI w.

Klimat w Timorze

W państwie panuje klimat gorący i wilgotny, z wyraźnie widoczną porą suchą i deszczową. Temperatury w porze suchej, trwającej od maja do listopada wynoszą średnio 20-33 °C. Około końca października wilgotność wzrasta. W porze deszczowej trwającej od grudnia do kwietnia średnie temperatury wynoszą 29-35 °C i towarzyszą im ulewne deszcze i powodzie.

Ciekawostki:

Różnica czasowa: GMT +9.00 w Porównaniu do czasu polskiego.

Waluta: dolar amerykański. Turystom zaleca się zabranie gotówki na czas pobytu, gdyż w bankomatach często jej brakuje.

Ludność: ok. 1 mln mieszkańców. Społeczeństwo Timoru Wschodniego jest bardzo młode: prawie połowę ludności stanowią dzieci. Rodziny liczące po dziesięcioro czy nawet dwanaścioro dzieci nie są rzadkością. 41.82 % społeczeństwa to dzieci w przedziale wiekowym 0-14 lat. 54.45 % osób jest w przedziale wiekowym 15-64 lat, i tylko  3.73 % to ludzie mający ponad 65 lat.

Tylko 58,3% wszystkich obywateli w 2010 potrafiło czytać i pisać.

Płaca minimalna wynosi 115 dolarów (około 442 zł) miesięcznie (dane z 2012 roku), 80 % populacji żyje za mniej niż 12 zł dziennie

W kraju tym ponad 290 000 osób ma dostęp do internetu ( 24% społeczeństwa), Założonych zostało ponad 260 000 kont na Facebooku.

Ciekawostki dot. Pielgrzymów ŚDM

Pielgrzymi z Timoru Wschodniego od trzech lat zbierali pieniądze i przygotowywali się na przyjazd do Krakowa. A podróż z Timoru do Gdowa była długa z licznymi przesiadkami w: Bali, Dubaju, Warszawie i Krakowie.

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć zrobionych w czasie Festiwalu Młodych w Gdowie, a na naszym FB znajdziecie filmiki z pokazu gości.

[Not a valid template]

Źródło: http://www.traveliada.pl/, http://wol.jw.org/pl, pl.wikipedia.org, http://www.travelin.pl/, http://poznajnieznane.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content