Czekając na wiosnę

Wszyscy czekamy na wiosnę z utęsknieniem. Kiedy po kilku dniach pięknej i ciepłej pogody w ogródkach zaczęły się pojawiać oznaki wiosny, pierwsze kwiaty zaczęły nieśmiało przebijać się przez ziemię, spadł śnieg. Tym bardziej z radością wprowadzamy do naszych domów kolorowe wiosenne akcenty. O to, które kwiaty są najbardziej popularne o tej porze roku, oraz jak o nie dbać zapytaliśmy Panią Klaudię z kwiaciarni K.Flowers w Gdowie. Być może niektórzy Panowie znajdą w naszym artykule inspirację przed poniedziałkowym świętem (dla zapominalskich mała przypominajka- 8 marca świętujemy Dzień Kobiet).

Do najchętniej kupowanych kwiatów doniczkowych na przełomie lutego i marca należą niewątpliwie prymulki, żonkile, hiacynty, tulipany, szafirki oraz krokusy mówi Pani Klaudia- Tak naprawdę pierwsze prymulki pojawiają się już pod koniec stycznia, i są chętnie kupowane na Dzień Babci i Dzień Dziadka. To delikatne kwiaty, im mają chłodniej tym lepiej, dłużej kwitną. Powinny mieć wilgotną ziemię. Ciężko powiedzieć jak często podlewać, bo to zależy od temperatury w naszym domu, ale średnio co drugi dzień, najlepiej sprawdzać palcem czy podłoże nie jest zbyt suche. Im ziemia jest bardziej wilgotna tym kwiaty wolniej się rozwijają a tym samym cieszą nasze oczy dłużej.

Tulipany w doniczkach pojawiają się już w lutym, w naszych ogródkach na przełomie marca i kwietnia. Zachwycają nas swoją barwą i kształtem. 8 marca, dzień w którym obchodzimy Dzień Kobiet, to data, kiedy rozpoczyna się prawdziwy boom na te kwiaty. Z kolei Hiacynty wyróżniają się zapachem, podobno te fioletowe pachną najmocniej. Krokusy, gdy mają ciepło, to potrafią w ciągu 2 dniu się rozwinąć i przekwitnąć.

Mamy jeszcze żonkile, to kwiaty bardzo kojarzone z Wielkanocną, lubiane za swój wesoły, słoneczny kolor. Pielęgnacja wszystkich kwiatów cebulkowatych, o których tu mówię wygląda podobnie. Uschnięte kwiaty i pożółkłe liście usuwamy, dbamy o regularne podlewanie. Nie stawiajmy kwiatów na parapetach nad kaloryferami, to im na pewno nie służy. Znajdźmy im miejsce jasne.

Generalnie są to kwiaty tanie, jednoroczne, jednak duża część naszych klientek, po przekwitnięciu osusza cebulki, a jesienią sadzi je w przydomowych ogródkach. Wiosną znów zakwitają, choć jako kwiaty ogródkowe są raczej drobne.

Zeszły rok był rekordowy jeśli chodzi o sprzedaż tulipanów ciętych, były bardzo popularne. Jeśli chodzi o kwiaty cięte, to najważniejsze jest, aby miały zawsze czystą wodę, najlepiej zmieniać ją codziennie, polecam też codzienne podcinanie choćby minimalne końcówek kwiatów. Ten zabieg jest bardzo ważny gdy przynosimy kwiaty do domu. W tym momencie najbardziej trwały z kwiatów ciętych jest goździk, który także występuje w wielu kolorach i pięknie komponuje się w bukietach.

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content