Czas na majówkę- propozycje wycieczek

Rozpoczyna się oczekiwany przez wielu z nas tzw. długi weekend. Dla tych, którzy wzięli w najbliższy poniedziałek urlop, to 4 dni wytchnienia od pracy. To dobry czas na wycieczki. Miejmy nadzieję, że pogoda nam wszystkim dopisze.

Dla tych, którzy nie mają jeszcze pomysłu gdzie się wyrwać podpowiadamy trzy kierunki.

Pierwsza nasza propozycja to Ojców i Ojcowski Park Narodowy. Spośród naszych typów, jest to wycieczka do miejsca położonego najbliżej nas, ok 70 km. Tych którzy już tam byli, nie trzeba przekonywać jak piękne i niepowtarzalne to miejsce. Białe sterczące skały wapienne o niesamowitych kształtach, soczysta zieleń pięknie kontrastująca z jasnymi ostańcami, malowniczo wijący się Prądnik wśród polnych kwiatów, bryczki z końmi, jaskinie … tak w kilku słowach można opisać Ojcowski Park Narodowy.

Ojcowski Park Narodowy to wymarzony cel weekendowych spacerów zarówno we dwoje, jak i całą rodziną. Samochodem można dojechać jedynie do zamku w Ojcowie, a stamtąd już pieszo, rowerem, bądź bryczką. Spacer po dolinie przysparza wielu wrażeń estetycznych ze względu na wyjątkową urodę tego miejsca, które, choć nieraz pełne turystów, emanuje spokojem. Jest to też jedno z niewielu miejsc na Jurze, które spokojnie można zwiedzać z malutkimi dziećmi, gdyż przez całą dolinę prowadzi droga asfaltowa i wózek nie stanowi żadnego problemu.

Przez Ojcowski Park Narodowy przebiega kilka znakowanych szlaków turystycznych, zatem każdy może wybrać coś dla siebie. Na wycieczkę z najmłodszymi proponujemy drogę od parkingu w stronę Bramy Krakowskiej, i z powrotem.

Warto wspomnieć, że w dniu 28 kwietnia,po 2 latach przerwy remontowej Zamek w  Pieskowej Skale został otwarty dla zwiedzających.

[Not a valid template]

Drugim miejscem jakie polecamy na rodzinną wycieczkę to Zator, oddalony od nas o ok. 80 km. Jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. W Zatorze mieści się Zatorland oraz Energylandia.

Zatorland to kompleks parków rozrywki, składający się z 6 obiektów. To fantastyczne miejsce na weekendową i nie tylko rodzinną rekreację. Pobyt tutaj spokojnie zajmie cały dzień, a to i tak mało czasu na poznanie wszystkich atrakcji. W skład Zatorlandu wchodzą:

Dinozatorland czyli Park Ruchomych Dinozaurów. Powstał on w gęsto zalesionym terenie, przez który prowadzi kładka. To ścieżka edukacyjna z ożywionymi modelami dinozaurów, prezentująca dawne ich życie. Łącznie jest ich tutaj ponad 100, zarówno małych, jak i tych gigantycznych. Największym hitem Parku jest oczywiście żarłoczny T-Rex. Wiele modeli porusza się i wydaje dźwięki, co dodatkowo działa na nasze zmysły i wyobraźnię. Na końcu ścieżki znajduje się też ciekawe Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, gdzie zobaczyć można niezłą kolekcję skamieniałych zwierząt – ważek, ryb, ptaków, elementy szkieletów dinozaurów oraz jaja. Podziwiać tu można również minerały i kamienie ozdobne.

Obok Dinozatorlandu powstał Lunapark, głównie dla najmłodszych. Kawałek dalej istnieje niewielki Park Owadów, w którym stanęło 16 gigantycznych modeli owadów, dzięki którym poznamy dokładny wygląd tych małych i ruchliwych zwykle stworzeń. Są tu m.in. mucha, konik polny, biedronka, mrówka, modliszka, jelonek rogacz, larwa motyla, skorpion, stonka, żuk rohatyniec czy skorek. Przy każdym owadzie stoi tablica informacyjna. Najmłodsi mogą pokonać ścieżkę na dostępnych tu rowerkach.

Nad jeziorem ulokował się ciekawy Park Mitologii – jedyny taki w całej Polsce, który można zwiedzać pieszo lub, co interesujące, ze stateczku! Obecnie w Parku Mitologii dodatkowo można zobaczyć tańczące fontanny w otoczeniu nowej aranżacji parku, a także skorzystać z atrakcji jaką jest park linowy.

Park Bajek i Wodnych Stworzeń, w którym dodatkowo zimą wyrasta Park Świętego Mikołaja, z milionem światełek i bajkowymi postaciami – raj dla najmłodszych!

Zatorland to świetne miejsce na rodzinną rekreację, parki spodobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Poza Parkami powstały tu również: pierwsze w Polsce i Europie Kino 360 3D, Dinobus, czy Dom do góry nogami.

[Not a valid template]

Drugim miejscem wartym uwagi w Zatorze jest Energylandia, jak informuje ich strona-  to pierwszy prawdziwy Park Rozrywki, oferujący swoim klientom usługi na najwyższym, światowym poziomie, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak również osób dorosłych. Nasz Park jest miejscem, w którym rodzice nie muszą pilnować swoich pociech, tylko razem z nimi spędzać niezapomniane chwile, a czas upłynie im na zabawie i wspólnej podróży do świata baśni i fantazji, świata magicznych przeżyć i niezwykłych doznań.

Energylandia jest wyjątkowym miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to potężny kompleks, w którym na ogromnej przestrzeni 26 hektarów znajduje się około 60 różnego rodzaju nowoczesnych i zaawansowanych urządzeń i atrakcji, poczynając od ekstremalnych, poprzez rodzinne, a kończąc na tych dla najmłodszych. Wszystkie one prezentowane są w tematycznych, stylizowanych dekoracjach i aranżacjach, zawartych w kompletnej audio-wizualnej scenografii przygotowanej specjalnie dla danego urządzenia. Bardzo istotny i ważny jest fakt, że w Energylandii, kupując jeden bilet wstępu, możesz korzystać z wszystkich urządzeń i atrakcji, do woli i bez limitu.

[Not a valid template]

Ostatnim miejscem jakie chcemy polecić jest Park Leśnych Niespodzianek. Ponieważ mieści się on w Ustroniu, oddalonym ok. 130 km od Gdowa, warto rozważyć wypad na dwa dni. Tym bardziej, że samo Ustronie to piękne i malownicze miejsce, gdzie można odpocząć spacerując po uzdrowisku.

Jednak chcielibyśmy skupić się na atrakcji, która podbije serca nie tylko najmłodszych, ale także rodziców i dziadków. Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Wszystko to stanowi nowatorską ideę parku.

Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki. W zagrodach zobaczymy : żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty. Bezsprzecznie największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów.

[Not a valid template]

źródło: http://www.polskieszlaki.pl/
              Strona na FB Otwarcie Zamku w Pieskowej Skale
              www.energylandia.pl/
              www.zatorland.pl
              www.lesnypark.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content