Cumel, strugaczka, flizy czy flaszka- dlaczego niektórzy nas nie rozumieją lub się śmieją z tego co mówimy?

W niektórych regionach w Polsce mieszkańcy posługują się gwarą czyli terytorialną odmianą języka. Najbardziej znane gwary to góralska, śląska, kaszubska… jest i krakowska.  Gwara krakowska to język charakterystyczny dla mieszkańców Krakowa i okolic. O tym, że warto pielęgnować nasz język przypomina Urząd Marszałkowski, który promując nasz region często zamieszcza zdjęcia ze sloganami, które zachęcają do wyjścia NA POLE (a nie jak niektórzy mówią NA DWÓR).

Czy wiedziałeś, że po krakowsku:

flaszka oznacza butelkę

strugaczka- temperówkę

sagan- czajnik (koniecznie z gwizdkiem)

szpeje-drobiazgi

flizy- kafelki lub płytki

nakastlik- szafkę nocną

a szaflik to nic innego jak miska (najczęściej używana gdy robimy pranie).

Wśród krakowskich regionalizmów znajdziemy też cumel (dla innych smoczek dla dziecka), bańki na choinkę (zwane przez „resztę” bombkami), rajtki (rajstopy).

Jeśli znacie  inne słowa charakterystyczne dla gwary krakowskiej, wpisujcie w komentarzach na naszych FB. A może mamy też „gwarę gdowską’?

 

Idze, Idze Bajoku! czyli Festiwal Tradycyi, obycaju i godki krakoskiej

Aby przypomnieć o propagowaniu gwary krakowskiej organizowany jest Festiwal. Festiwal Godki Krakowskiej – bo o nim mowa w tym roku odbył się po raz piąty. Głównym celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej gwary i kultury. Organizatorom wydarzenia zależy szczególnie na zainteresowaniu młodzieży ich lokalną tradycją, zachęceniu do poznania i kultywowania gwary dziadków. Nie zamyka się  jednak wyłącznie na dawny folklor, celem  jest ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia.

źródło: www.krknews.pl, www.facebook.com/lubiemalopolske, wikipedia.org, www.krakowskagodka.pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content