W niektórych regionach w Polsce mieszkaÅ„cy posÅ‚ugujÄ… siÄ™ gwarÄ… czyli terytorialnÄ… odmianÄ… jÄ™zyka. Najbardziej znane gwary to góralska, Å›lÄ…ska, kaszubska… jest i krakowska.  Gwara krakowska to jÄ™zyk charakterystyczny dla mieszkaÅ„ców Krakowa i okolic. O tym, że warto pielÄ™gnować nasz jÄ™zyk przypomina UrzÄ…d MarszaÅ‚kowski, który promujÄ…c nasz region czÄ™sto zamieszcza zdjÄ™cia ze sloganami, które zachÄ™cajÄ… do wyjÅ›cia NA POLE (a nie jak niektórzy mówiÄ…Â NA DWÓR).
Czy wiedziałeś, że po krakowsku:
flaszka oznacza butelkÄ™
strugaczka- temperówkę
sagan- czajnik (koniecznie z gwizdkiem)
szpeje-drobiazgi
flizy- kafelki lub płytki
nakastlik- szafkÄ™ nocnÄ…
a szaflik to nic innego jak miska (najczęściej używana gdy robimy pranie).
WÅ›ród krakowskich regionalizmów znajdziemy też cumel (dla innych smoczek dla dziecka), baÅ„ki na choinkÄ™ (zwane przez „resztÄ™” bombkami), rajtki (rajstopy).
JeÅ›li znacie  inne sÅ‚owa charakterystyczne dla gwary krakowskiej, wpisujcie w komentarzach na naszych FB. A może mamy też „gwarÄ™ gdowskÄ…’?
Idze, Idze Bajoku! czyli Festiwal Tradycyi, obycaju i godki krakoskiej
Aby przypomnieć o propagowaniu gwary krakowskiej organizowany jest Festiwal. Festiwal Godki Krakowskiej – bo o nim mowa w tym roku odbyÅ‚ siÄ™ po raz piÄ…ty. Głównym celem jest przypomnienie oraz propagowanie piÄ™knej, krakowskiej gwary i kultury. Organizatorom wydarzenia zależy szczególnie na zainteresowaniu mÅ‚odzieży ich lokalnÄ… tradycjÄ…, zachÄ™ceniu do poznania i kultywowania gwary dziadków. Nie zamyka siÄ™  jednak wyÅ‚Ä…cznie na dawny folklor, celem  jest ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia.
źródło: www.krknews.pl, www.facebook.com/lubiemalopolske, wikipedia.org, www.krakowskagodka.pl