Co zrobić z przeterminowanymi lakarstwami?

Do naszej redakcji wpłynęło zapytanie gdzie można oddać przeterminowane leki. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że nie powinniśmy ich wyrzucać do kosza na śmieci. Co w takim razie zrobić z niewykorzystanymi lekarstwami?

Jak udało nam się dowiedzieć, na początku bieżącego roku do wszystkich aptek na terenie naszej gminy zostały dostarczone przez Urząd Gminy odpowiednie pojemniki. Są one oznaczone i dokładnie opisane co możemy do nich wrzucać.

I tak, możemy zostawić w nich przeterminowane lekarstwa w formie: tabletek, drażetek, czopków- pamiętajmy, że przed wrzuceniem do pojemnika, należy wyjąć tabletki z tekturowych opakowań (mogą pozostać w blistrach).

Do pojemników ustawionych w aptekach nie wrzucamy: syropów i kropli, ampułek, areozoli, igieł i strzykawek, termometrów, zużywanych gazików i opatrunków.

Co jednak gdy zostaje nam syrop lub krople? Możemy je oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Pamiętajmy, że wylewając leki do toalety czy zlewu zawarte w nich substancje chemiczne trafią do wód gruntowych, a stamtąd do gleby, roślin i zwierząt, co negatywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale także na zdrowie ludzi.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content