Budowa tras pieszo – rowerowych rozpoczęta

Modernizacja gdowskiego Zarabia dobiega końca. Jest to pierwsza część działań związanych z zagospodarowaniem na cele turystyczne terenów wzdłuż rzeki Raby. Obecnie rozpoczął się kolejny etap projektu. Obejmuje on m.in. budowę trasy pieszo-rowerowej.

Wartość całego projektu „Budowa tras pieszo – rowerowych wraz z podstawową infrastrukturą towarzyszącą trasom w Dolinie Raby na terenie gminy Gdów, Kłaj i Drwinia – etap I” to około 6,4 mln zł. Wartość całej dotacji RPOWM to około 4,2 mln zł (dofinansowanie w ramach Działania 6.1. ,,Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego’’, Poddziałania 6.1.4. ,,Lokalne trasy turystyczne – SPR’’ w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020).

Harmonogram prac zaplanowanych do wykonania w Gminie Gdów:
Do 31 lipca 2018 r. – budowa parkingu na 60 miejsc wraz z oświetleniem, elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci, dostawa i montaż dwóch infokiosków wraz systemem elektronicznej informacji turystycznej, (dostosowanych dla osób z niepełnosprawnością wzrokową).

Do 31 maja 2019 r. – budowa odcinka trasy VeloRaba relacji Gdów – Marszowice – Gdów (pętla trasy prowadzona od restauracji ,,Szałas’’ w Gdowie do restauracji ,,Kuter Port’’ po obu stronach rzeki Raby), oznakowanie drogowe i informacyjne całej trasy, montaż małej architektury położonej w sąsiedztwie trasy tj. MOR (Miejsce Obsługi Rowerzystów) – ławki, kosze na śmieci, tablica informacyjna, wiata rowerowa drewniana ze stojakiem rowerowym, stoły, drewniane wiaty zadaszone z ławkami, oświetlenie solarne.

Budowa ścieżek to kolejne przedsięwzięcie związane z przygotowaniem miejsc do rekreacji i uprawiania aktywnego wypoczynku w Gminie Gdów – mówi wójt Zbigniew Wojas. Zanim jednak w pełni zostaną one urządzone, już za kilka tygodni mieszkańcy będą mieli możliwość korzystania z dwóch stref wypoczynku na gdowskim Zarabiu – dodaje.

ZARABIE I – rozbudowany Park Przygody i Rozrywki: okolice ul. Spacerowej i błoń na Zarabiu (scatepark, ścianka wspinaczkowa, siłownia terenowa, nowoczesny plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej, kort tenisowy, ścieżki i alejki piesze, parking na 46 miejsc, chodnik przy ul. Spacerowej, przebudowane sanitariaty, mała architektura: kosze, ławki, stoliki, wiaty i  stojaki na rowery, oświetlenie solarne).

ZARABIE II 
– okolice mostu (promenada piesza i schody tarasowe prowadzące nad Rabę, plaża, mała architektura:  miejsca na ognisko, kosze, ławki, stoliki, wiaty i  stojaki na rowery, oświetlenie solarne).

Fotografie przedstawiają budowę trasy pieszo-rowerowej w Podolanach.

Źródło: gdow.pl

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content