Biblioteczka KGW Pierzchów już otwarta!

Od poniedziałku 19 lipca 2021 r. w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich w Pierzchowie można wypożyczyć interesujące książki. Panie z pierzchowskiego Koła, otworzyły bowiem „Biblioteczkę”. Wśród pierwszych odwiedzających był Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas,  Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioleta Chmiela, wieloletnia przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich działających w Gminie Gdów  – Maria Mleczko  oraz sołtys Pierzchowa Józef Kostuch. Przybyli także ofiarodawcy książek oraz oczywiście same członkinie KGW. Zaproszeni zwrócili uwagę na nowatorski pomysł tutejszego KGW oraz zadeklarowali chęć przekazania kolejnych książek i bycia czytelnikami Biblioteczki.  Podkreślili, że jak zawsze panie z Pierzchowa jak już coś postanowią – tak zrobią.

 „Biblioteka KGW Pierzchów”, „Biblioteczka KGW”, a nawet „punkt biblioteczny” – różnie można nazwać to nowe miejsce . Cel jest jednak ten sam – umożliwić mieszkańcom Pierzchowa i nie tylko wypożyczenie interesującej książki.

Inicjatorką otwarcia biblioteczki KGW Pierzchów jest koleżanka Maria Jelonek – Bankowicz. Na początku jej pomysł wydawał nam się nieco nietypowy, bo działalność naszego koła to głównie przekazywanie młodemu pokoleniu tradycji , co robimy już od ponad 55 lat – wspomina Przewodnicząca KGW Pierzchów Renata Mętel. – Koleżanka Maria zaraziła nas jednak swym optymizmem, wyjaśniając, że jako mama niejednokrotnie miała problem ze znalezieniem szkolnej lektury, zdarzało się, że najprostszym rozwiązaniem było po prostu jej kupienie. Z czasem jednak liczne książki zostały przeczytane i właściwie mogłyby posłużyć innym, stąd jej pomysł na zgromadzenie ich w jednym miejscu. Dla przykładu, na dobry początek nowej biblioteczki, sama przekazała ponad 120 świetnych książek, w tym oczywiście wiele lektur szkolnych. Biblioteczka nie mogłaby powstać, gdyby nie kolejni darczyńcy z Pierzchowa, Niegowici, Gdowa a nawet Siedlca, którzy także przekazali książki. Cieszę się, że wiele z nich stanowią nowości wydawnicze z 2021 roku, choć trafiają się także perełki, jak „Dzieci z Bullerbyn” wydane pod koniec lat 50-tych. Z czasem darowanych książek przybywało, więc i koło kupowało kolejne regały. Łącznie jest ich 4 a wygląda na to, że konieczne będą następne, bo wiele osób deklaruje chęć wzbogacenia naszego księgozbioru, z czego się bardzo cieszymy i do czego oczywiście zachęcamy. Razem jest niemal 400 książek, których tematyka jest bardzo różna, więc mamy nadzieję, że każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Na półkach obok książek kucharskich z tradycyjnymi przepisami regionu wielickiego znajdują się przepiśniki kucharzy znanych z telewizji, obok książek historycznych na czytelników czeka literatura religijna. Na czytelników czekają nie tylko wiersze Tuwima czy Miłosza ale także poetek z Pierzchowa: Stanisławy Michałek i Ś.P. Genowefy Chmielek czy wielkiej przyjaciółki kół gospodyń wiejskich w gminie Gdów – Ś. P. Ireny Woźniak. W biblioteczce można poczytać nie tylko o interesującym nas hobby ale także o hobbitach i magicznym drzewie, na dzieci bowiem czekają półki pełne szkolnych lektur i atrakcyjnych dla młodego czytelnika książek.  Jak na kobiety przystało, panie z naszego KGW już teraz pytają o możliwość pożyczenia lekkiej i wciągającej lektury oczywiście taką też  można znaleźć na półkach naszej biblioteczki.

– Gratulujemy pomysłu i życzymy, by Biblioteczka jak najlepiej służyła mieszkańcom Pierzchowa i nie tylko – podsumował Wójt Gminy Zbigniew Wojas z dyrektor gdowskiego Centrum Kultury Wioletą Chmielą.

– Już teraz nie możemy się doczekać długich zimowych wieczorów, gdy czasu na czytanie będzie po prostu więcej. Także nasza Biblioteczka będzie się wtedy świetnie prezentować w sąsiedztwie palącego się obok kominka – dodała była przewodnicząca pierzchowskiego KGW Anna Stachnik.

Biblioteczka KGW Pierzchów mieści się w odnowionej przez panie siedzibie KGW w budynku remizy OSP w Pierzchowie (wejście od prawej strony). Biblioteczka jest czynna w każdy czwartek w godz. 17 do 19, z zachowaniem norm sanitarnych. Książki można przekazać do Biblioteczki lub z niej wypożyczyć także w innym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Pełna lista tytułów książek z Biblioteczki KGW Pierzchów dostępna będzie wkrótce na stronie koła na Facebooku: https://www.facebook.com/KGWPierzchow .

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content