Bezpieczne wakacje 2016

Wakacje to nie tylko czas relaksu i swobody, ale także okres dodatkowych zagrożeń i niebezpieczeństw, dlatego przez cały ich okres policja nasili działania kontrolno – prewencyjne przede wszystkim na drogach tranzytowych prowadzących do górskich, atrakcyjnych turystycznie miejscowości wypoczynkowych. Funkcjonariusze będą stanowczo reagować na wykroczenia w ruchu drogowym, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się tzw. korków będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe.

Główna uwaga podczas działań kontrolnych zwrócona zostanie na sposób wykonywania zorganizowanego transportu dzieci i młodzieży, gdyż ich bezpieczeństwo stanowi priorytet działań Policji. Za pośrednictwem środków masowego przekazu rodzice, opiekunowie, organizatorzy wyjazdów informowani będą o możliwości sprawdzenia stanu technicznego autobusów i trzeźwości kierujących jeszcze przed wyruszeniem w trasę. W największych miastach województwa małopolskiego, tj. w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, wyznaczone są stałe punkty sprawdzania autobusów. Pozwoli to bez zbędnej zwłoki skontrolować wiele autokarów wyjeżdżających o podobnej porze w podróż.

W Krakowie – parking Małopolskiego Centrum Motoryzacji Al. Pokoju 81. Zgłoszenia należy kierować do dyżurnego KMP Kraków – tel. kontaktowy: 12 61 52 905.
W Tarnowie – ul. Bandrowskiego – droga prowadząca do rampy. Zgłoszenia należy kierować do dyżurnego KMP Tarnów – tel. kontaktowy: 14 62 81 222.
W Nowym Sączu – ul. Bulwar Narwiku (po przeciwnej stronie sklepu PLUS). Zgłoszenia należy kierować do dyżurnego KMP Nowy Sącz – tel. kontaktowy: 18 44 24 630.
W pozostałych rejonach województwa, prośby o policyjne kontrole autobusów należy kierować do dyżurnego właściwej miejscowo jednostki policji.

Ze względów organizacyjnych prośby takie muszą być zgłaszane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Aby wakacyjne wyjazdy były bezpieczne warto pamiętać, że:

  • wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym;
  • należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek;
  • warto sprawdzić czy mamy aktualne dokumenty oraz czy pojazd jest sprawny technicznie;
  • zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo;
  • aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należ dostosować prędkość do panujących warunków na drodze – nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie;

 

Statystyka ubiegłorocznych wakacji:

Podczas wakacji w 2015 roku skontrolowaliśmy 1958 autobusów, z czego około 26% (507) jeszcze przed wyruszeniem w trasę. Takie kontrole pozwalają odpowiednio wcześniej – jeszcze przed wyruszeniem w trasę (ujawnić usterki i przypadki lekkomyślności kierujących. Policjanci w sumie wychwycili 129 usterek technicznych, najczęstsze niesprawności dotyczyły zużytego ogumienia, nieprawidłowego działania układu hamulcowego, braku odpowiedniego wyposażenia).

Pomimo policyjnych kontroli radzimy organizatorom wypoczynku, aby w trosce o podróżnych wymagali od przewoźników sprawdzenia przed wyjazdem w trasę, na stacji diagnostycznej stanu technicznego autokarów nawet wtedy, gdy pojazd posiada ważne badania techniczne.

W czasie ubiegłorocznych wakacji w województwie małopolskim odnotowano 855 wypadów drogowych, w których zginęły 34 osoby, a 1052 zostały ranne. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 odnotowaliśmy 1 ofiarę śmiertelną, a 88 zostało rannych.

Prezentacja pt. „Bezpieczne Wakacje 2016” z poradami dla uczestników ruchu drogowego (kliknij link).

[Not a valid template]

źródło: http://malopolska.policja.gov.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content