Bezpieczeństwo dzieci- o czym pamiętać?

Połowa ferii zimowych za nami. Wiele z naszych pociech spędza ten czas poza domem. Warto, aby przypominać im najważniejsze informacje dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa, które należy mieć na uwadze również w drodze np. do szkoły czy do sklepu.

Bądź bezpieczny! Noś odblaski!
Zimowa aura nie sprzyja kierowcom – dni są krótkie, bardzo często panują mgły. W takich warunkach spada widoczność na drogach. Aby czuć się bezpiecznie i być widocznym należy pmiętać, aby nosić odblaski. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci. Naszą rolą- dorosłych, jest za każdym razem przypilnowanie dzieci, aby założyły kamizelkę odblaskową lub chociaż odblask na rękaw czy plecak.
31 sierpnia 2014 roku weszła w życie ustawa, która nakłada obowiązek posiadania elementów odblaskowych, głównie poza obszarem zabudowanym. Wówczas pieszy jest widoczny z odległości około 150 metrów. Bez tego elementu kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 40 metrów. Aby bezpiecznie poruszać się wieczorem ważne, aby odblaski umieszczać np. na kolanie, na rękach czy na plecaku. Odblaski można nosić również w dzień o czym przekonują chociażby przedszkolaki spacerujące w kamizelkach.

W lewo. W prawo. Jeszcze raz w lewo.
W taki właśnie sposób powinniśmy uczyć dzieci przechodzić przez pasy. Idąc ze swoimi rówieśnikami powinny w szczególny sposób skupić się zanim wejdą na jezdnię. Należy również pamiętać, aby nie przebiegać przez drogę, ani też nie zawracać. Jeśli do najbliższych „pasów” jest więcej niż 100 metrów, pieszy może przekroczyć jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu ani nie utrudnienia ruchu pojazdów, oraz że będzie ustępował pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom.

Nie rozmawiaj z obcymi!
Podczas drogi do szkoły, sklepu czy też na plac zabaw może zdarzyć się sytuacja, że obca osoba będzie nakłaniać dzieci do rozmowy lub proponować podwiezienie. Musimy uczyć nasze dzieci, że pod żadnym pozorem nie wolno im wsiąść do obcego samochodu. Najlepiej też, aby dziecko nie wdawało się w rozmowę z obcymi. Musimy uczulić nasze dzieci, że nie wolno przyjmować od osoby nieznajomej słodyczy, zabawek czy pieniędzy. Każdą sytuację, w której obcy zaczepia dzieci, nasze pociechy powinny nam od razu zgłaszać lub opiekunowi, z kórym obecnie przebywają.

https://mswia.gov.pl/pl

http://wychowaniekomunikacyjne.org/

http://policja.pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content