Bezdomne psy? Czyj to problem? Właściciela, znalazcy, niczyj?

W ostatnim czasie za pomocą naszego fanpage pomagaliśmy kilku właścicielom szukać zagubionych psów. W większości przypadków historie kończyły się happy-endem, gdyż dzięki ogromnej mocy mediów społecznościowych pupile wracały do swoich domów. Czasami docierały do nas również sygnały, że w Waszej okolicy błąkają się bezdomne czworonogi. Prosiliście nas wówczas o pomoc w odnalezieniu ich właścicieli.

Bezdomne psy? Czyj to problem? Właściciela, znalazcy, niczyj?
Aby znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytanie zajrzyjmy do „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na rok 2016”, który został uchwalony podczas ostatniej Sesji Rady Gminy Gdów. Wynika z niego, że problem „radzenia sobie” z bezdomnymi zwierzętami spada na barki samorządu lokalnego i co więcej – musi być finansowany przez gminę!

A co zrobić jeżeli od dłużnego czasu widzimy bezpańskiego psa czy kota, któremu należy pomóc? Kto właściwie ma się zająć tym problemem?
Gdy będziemy mieli podejrzenie, że zwierzę, które widzimy jest bezdomne sprawę należy zgłosić na policję lub do Urzędu Gminy w Gdowie do Referatu Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrona Środowiska (pokój 11; tel.12 251-55-01). W pierwszej kolejności zwierzę czasowo trafi do punktu pobytu psów, które rozlokowane jest na terenie oczyszczalni ścieków w Gdowie. Równocześnie podjęta zostanie próba znalezienia właściciela zwierzaka – odnalezienie kontaktu do właściciela na obroży, breloczku lub innym oznaczeniu; sprawdzenie ewentualnego ochipowania, ogłoszenia w internecie… W przypadku, gdy mimo podjętych działań nie znajdzie się właściciel czworonoga, a zgłosi się osoba, która chciałaby zaadoptować zwierzę może liczyć na wsparcie samorządu lokalnego. Z budżetu gminy pokryte zostaną pełne koszty zabiegów weterynaryjnych w zakresie: kastracji, sterylizacji, odrobaczenia, odpchlenia, szczepienia przeciw wściekliźnie lub elektronicznego oznakowania (chipowania) i wpisu do bazy danych. Jeżeli jednak mimo usilnych starań zwierzę nie znajduje właściciela jest transportowane na koszt gminy do schroniska. Również za pobyt zwierzaka w schronisku musi płacić gmina.

Warto zwrócić też uwagę na fakt, że na gminie ciąży również obowiązek zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej (m.in. transportu do przychodni weterynaryjnej, niezbędnych badań, leczenia…) w przypadku wypadków drogowych z udziałem zwierząt bezdomnych.

To wszystko oczywiście kosztuje. A ile?
W tegorocznym budżecie naszej gminy na wszystkie wydatki związane z realizacją „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt” zarezerwowano aż 50  000zł.

Podsumujmy „zwierzęce” rozważania.
Wniosek w naszym odczuciu jest bardzo prosty. To nie czworonogi są problemem, lecz ich właściciele. Gdyby wszyscy, którzy mają psy czy koty dbali o nie, nie mielibyśmy o czym pisać, a gminy nie miałyby problemu ze znalezieniem pieniędzy na odławianie bezdomnych zwierząt, opiekę weterynaryjną, utrzymanie bezdomnych zwierząt w schronisku…

Na koniec podpowiadamy jeszcze co każdy powinien ustalić, gdy zauważy bezdomne zwierzę.

Jeżeli to możliwe, gdy zwierzę bezdomne nie jest groźne i zdobyło Twoje zaufanie, sprawdź dokładnie czy ma ono oznaczenie identyfikacyjne np. adresatkę, tatuaż, mikrochip… Jeśli zwierzę posiada obrożę, zobacz dokładnie z jej obydwu stron, czy jest gdzieś zapisany numer telefonu lub adres właściciela. Jeśli ma jakiekolwiek breloczki sprawdź czy nie są przypadkiem formą adresatki. Ponadto udaj się do lecznicy weterynaryjnej lub do schroniska – żeby sprawdzić czy zwierzę jest ochipowane. Mikrochip z numerem jest wszczepiany pod skórę (zatem niewidoczny dla oka), a jego obecność można sprawdzić tylko specjalnym czytnikiem. Jeśli zwierzę ma jakiekolwiek oznaczenie, skontaktuj się z właścicielem!

Zachęcamy również właścicieli do oznakowania swoich pupilów np. adresatka, numer telefonu właściciela na obroży, przypięcie breloczka z kontaktem do obroży, mikrochip… W razie zaginięcia czworonoga takie informacje znacznie ułatwią kontakt z właścicielem.

[Not a valid template]

foto. pixabay.com

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content