Beskidzka Trójwieś dowiedziała się o naszym regionie

Panie z kół gospodyń wiejskich nie tylko same kultywują regionalne tradycje, ale także chętnie poznają zwyczaje innych regionów. W nowych miejscach zawsze chętnie opowiadają o naszym regionie, jego tradycjach i atrakcjach. To dlatego pod koniec października Koło Gospodyń Wiejskich w Pierzchowie odwiedziło Beskidy, a w nich Istebnę, Jaworzynkę, Koniaków, Milówkę oraz Węgierską Górkę i Miasto Żywiec.

– Dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej poznałyśmy Trójwieś Beskidzką oraz miałyśmy możliwość wymiany doświadczeń z koleżankami z Koła Gospodyń Wiejksich Jaworzynka – relacjonuje pani Renata Mętel, Przewodnicząca KGW Pierzchów.

– Oczywiście zarówno tamtejszemu centrum kultury jak i paniom z KGW przekazałyśmy materiały promocyjne Gminy Gdów, Centrum Kultury w Gdowie oraz naszego KGW Pierzchów. Chętnie opowiedziałyśmy o naszej gminie i kołach gospodyń wiejskich oraz działaniach jakie podejmujemy. Z wielką przyjemnością odkryłyśmy także sekrety i urok wspaniałej koniakowskiej koronki. Przy okazji, w Centrum Pasterskim w Koniakowie, poznałyśmy tajniki wypasu owiec, podziwialiśmy przepiękne widoki z góry Ochodzita oraz Góry Żar w Żywcu, życie i twórczość wybitnego folklorysty Jana Kawuloka w Chacie Kawuloka w Istebnej. Nie mogło zabraknąć lekcji historii w Forcie Wędrowiec w Węgierskiej Górce, zwanym Westerplatte Południa. Poznałyśmy historię Parafii Rzymskokatolickiej pw. Dobrego Pasterza w Istebnej, a w niedzielę uczestniczyłyśmy we Mszy świętej w kościele w Milówce, pod takim samym wezwaniem jak nasza niegowicką parafia. W czasie wyjazdu, w ciągu kilku chwil, odwiedziłyśmy także 3 europejskie kraje, dzięki miejscu zwanym Trójstyk Granic Polskiej, Czeskiej i Słowackiej, będących stykiem 3 granic: polskiej, czeskiej i słowackiej. W drodze powrotnej zerknęliśmy na stan wody na zaporze Tresna oraz poznałyśmy sekrety ważenia piwa w Muzeum Aryksiażęcego Browaru w Żywcu. Wyjazd uznajemy za niezwykle udany. Dopisała piękna pogoda. Był czas zarówno na poznanie regionu, jego kultury i zwyczajów, ale także na lekcje geografii, religii i historii. Oczywiście jak zawsze wszystkich zaprosiliśmy naszym słynnym powiedzeniem „Zapraszamy do Pierzchowa, Gminy Gdów, w powiecie wielickim, w Małopolsce!”.

FOTO: FB KGW Pierzchów

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content