będzie mróz, duży mróz.. pamiętajmy o…

Jak podają różne portale pogodowe w najbliższych dniach temperatura spadnie mocno poniżej zera. Bardziej optymistyczne wersje zakładają na święto Trzech Króli -6 stopni Celcjusza, ale są i takie, które prognozują -10 a nawet -12 stopni. W nocy i o porankach ma być jeszcze chłodniej.

Podobnie jak przy upałach, także i przy dużym mrozie musimy naszą uwagę mocniej skierować na różne rzeczy. Służby porządkowe wydają wiele ostrzeń i wskazówek, co zrobić, aby było bezpieczniej i łatwiej przejść przez srogie mrozy.

Zaczynamy od osób bezdomnych, ale nie tylko…

„Osoby bezdomne, nietrzeźwe  ale także starsze, niezaradne życiowo, mieszkające samotnie mogą być podczas mrozów narażone na wychłodzenie organizmu, a nawet utratę życia.  Aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie (*1).

Zadbaj o siebie i swoja rodzinę kiedy wychodzicie z domu podczas silnych mrozów

  1. Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.
  2. Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
  3. Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.
  4. Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.
  5. Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
  6. Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.
  7. Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.
  8. Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
  9. Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
  10. W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza. (*2)

Pamiętajmy o zwierzętach

Jedną z najważniejszych rzeczy jest zapewnienie posiłku dla zwierzaka, bo głodny szybciej się wychładza. Warto też pomyśleć, aby zadbać nie tylko o suchą karmę, ale też letni/ciepły posiłek dla czworonoga.

Zwierzęta podwórkowe powinny mieć gdzie się schronić przed mrozem. Warto zadbać o dobrze ocieploną budę, można do niej wrzucić trochę słomy i już zwierzęciu będzie cieplej. W czasie bardzo dużych mrozów, zwłaszcza w nocy,  dobrze jest wpuścić czworonoga do domu, garażu czy stodoły. Także koty  potrzebują schronienia. Dlatego jeśli nie mamy stodoły czy garaży gdzie kot może wejść, warto nie zamykać wszystkich okien do piwnic (także w blokach).
Zwierzęta, które na co dzień mieszkają w domu i mają gładką sierść lub są niskie na nóżkach mogą potrzebować specjalnych ubranek dla zwierząt.

 

źródło:

(*1) http://wieliczka.policja.gov.pl/ Zespół Prasowy KWP w Krakowie / Wydział Prewencji

(*2) Opracowanie: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP , http://www.straz.gov.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content