Anna Wilkońska zaprasza do udziału w Światło.czułych spotkaniach

Zapraszamy na spotkanie z gdowianką, Panią Anną Wilkońską, która opowie nam dziś o swych licznych zainteresowaniach, oraz o nowym projekcie „światło.czuli”.

Pochodzę z Gdowa. Jestem humanistką. Jeżeli chodzi o moją przygodę związaną ze studiami, to nie poszłam jedną, wytyczoną ścieżką, a postawiłam na interdyscyplinarność i ciągły rozwój. Dzięki temu jestem świetnym przykładem stwierdzenia, iż jednocześnie archiwista może być podróżnikiem, a badacz lokalnej historii znawcą kultur wschodu. A jeśli dodamy do tego języki obce i historię mody, to mamy podane na tacy niemal całe moje CV.

Jestem absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Gdowie i Archiwistyki, zarządzania dokumentacją i infobrokerstwa na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Na drugim roku studiów byłam na stypendium w Masaryk University w Brnie w ramach programu Erasmus+.  Od razu po powrocie rozpoczęłam Filologię angielską, którą w tym roku finalizuję.Po obronieniu pracy licencjackiej dedykowanej bitwie pod Gdowem, rozpoczęłam studia uzupełniające magisterskie z Turystyki i zarządzanie dziedzictwem również na UPJP2. Spośród trzech ciekawych specjalizacji mój wybór padł na Kultury Azji. Ten nieco egzotycznie brzmiący kierunek, w praktyce daje szeroki wachlarz możliwości. Podczas zajęć poznałam kultury bliskiego i dalekiego wschodu, wiem jak nie popełnić faux-pas podczas dalekich podróży, poznałam religie Wschodu takie jak Islam, Buddyzm, czy Hinduizm, a także rytuały i tradycje, ze szczególnym dookreśleniem kostiumologicznym. Aby jeszcze bardziej wczuć się w kulturę Dalekiego Wschodu,  nasz cały rocznik uczęszczał na roczny kurs języka japońskiego.

Ale nauka to przecież nie wszystko…. W Katedrze Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego, kierowanej przez dr hab. Lucynę Rotter, prof. UPJP2 dzieje się naprawdę sporo. Niezwykła atmosfera panująca w tym miejscu, sprzyja nowym działaniom. Pochwalę się, że jestem w komitetach organizacyjnych wielu spośród nich.

W czerwcu byłam jednym z organizatorów Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Na ścieżkach kultur Europy i Azji”. Wygłosiłam na niej swój pierwszy naukowy referat pt. „Nie taka szopka straszna – ukryte znaki, symbole przesłania”. Dziś przygotowuję kolejną konferencję, tym razem o szczeblu międzynarodowym, dotyczącą miast historycznych, która odbędzie się w grudniu.  W moich dalszych planach jest miejsce na pomoc przy pokazie mody historycznej, która odbędzie się w marcu.

Działam również przy promocji projektu „Światło.czuli.” Czym charakteryzuje się ten projekt?  Cykl powstał z myślą o tych, których nurtują pytania o świat uchwycony za pomocą migawki. Wielokrotnie zastanawiamy się, jak to jest patrzeć na świat poprzez obiektyw aparatu lub kamery… Zamknąć rzeczywistość w kadrach… To prawdziwa sztuka umieć dostrzegać to, co uwadze większości ludzi umyka. Czasami są to emocje, uczucia, czasem promień słońca muskający liście, jakieś przypadkowy układ barw, czasem roślinka rosnąca wbrew logice na bruku. Różnie… Jednak istotne jest zawsze to, że skadrowana rzeczywistość musi o czymś opowiadać – na tym to polega. Opowiadanie świata, które podejmuje artysta, fotografik, filmowiec. Zrobić zdjęcie potrafi teraz każdy, a współczesna technika mocno to ułatwia, jednak opowiedzieć jednym zdjęciem historię – tu potrzebny jest artysta!

Fotografie, na których prawie słychać muzykę. Portrety otulane czułym światłem i cieniem. Klisze pamięci sprzed trzydziestu lat, które zostały ubrane w słowa. Nieodgadniona panteistyczna przestrzeń górskich szczytów. Podglądanie historii przez oko kamery telewizyjnej, ale i podglądanie kultur świata. To tylko niektóre z tematów „Światło.czułych” organizowanych przez Katedrę Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie. Zaproszeni goście podzielą się swoimi pasjami, opowiedzą o osiągnięciach i sukcesach, fascynacjach, które wciągają i zachęcają by na świat wciąż patrzeć poprzez pryzmat.

Czy w patrzenie przez obiektyw pozwala spojrzeć dalej niż sięga ludzki wzrok? Tak! Bo w doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie o głębię ostrości.

Światło.czuli

Każdego 22 dnia miesiąca – październik-czerwiec 2021/2022

Zawsze na Bobrzyńskiego 10 w Krakowie

Zawsze z możliwością bezpłatnego wzięcia udziału na żywo

Zawsze dostępny streaming wydarzenia

Zawsze z wernisażem lub pokazem filmu.

 

Pierwszy odcinek „Jak zostałem przemytnikiem w Indiach”, gość programu: Cezary Borowy

Dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Mv4Cel3hHJc

 

Odcinek drugi „Tack, Kungsleden!” już w najbliższy poniedziałek, 22 listopada o  godz.17.00.

Gościem programu będzie Tomasz Susuł, prowadzenie: Lucyna Rotter, Kraków 2021.

Link do odcinka: https://www.youtube.com/watch?v=JOVYXdOaScc

Więcej informacji: Katedra Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego/ Facebook

 

Zapraszam czytelników „Mojego Gdowa” do udziału w Światło.czułych spotkaniach!

Tych, którzy mają możliwość i ochotę uczestnictwa „na żywo” zapraszam na ul. Bobrzyńskiego 10 w Krakowie.

Tych, którzy zainteresowani są tematem, ale nie mają wystarczająco dużo czasu zapraszam do uczestnictwa online.

Grafiki: Ewa Kantek
Zdjęcia: Paweł Kaszuba, Lucyna Rotter,  M.Michalski

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content