Andrzejki w Gminie Gdów – gdzie się bawić?

W prawdzie imieniny Andrzeja wypadają dopiero w poniedziałek 30 listopada, jednak to już 19 i 26 listopada będziemy świętować je na zabawach tanecznych czy prywatkach i będzie to najprawdopodobniej ostatnie przed sylwestrową nocą tak huczne balowanie. Wigilia świętego Andrzeja według tradycji była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość.

Św. Andrzej pochodził z Betsaidy w Galilei. Razem ze swym bratem Szymonem osiadł później w Kafarnaum. Był jednym z 12 apostołów. Wcześniej był uczniem Jana Chrzciciela. Jednak, gdy Jan wskazując na przechodzącego Jezusa powiedział: „Oto Baranek Boży”, bez wahania poszedł za nieznanym jeszcze wówczas niemal nikomu Zbawicielem. Według tradycji głosił on Dobrą Nowinę w różnych krajach, zwłaszcza w okolicach Morza Czarnego i w Grecji. Tam też poniósł śmierć męczeńską, zawieszony na krzyżu w kształcie litery „X”.

„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”

Noc andrzejkowa jak głosi legenda to noc magii i czarów, wtedy właśnie wróży się niezamężnym kobietom. Przepowiednie niegdyś traktowane były bardzo poważnie. Właśnie dzięki Andrzejkom narodziło się stare polskie powiedzenie “Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wcześniej i kawalerowie mieli swój odpowiednik tzw. Katarzynki (25 listopada), jednak z biegiem lat ta tradycja zamiera.

 

Wróżby Andrzejkowe:

Najpopularniejszą andrzejkową wróżbą jest oczywiście lanie wosku. Wówczas można przekonać się, która panna jako pierwsza pozna swojego ukochanego.

Inna zabawa to Gotowanie klusek czy miękkie kluchy? – Dziewczyny gotują kluski myśląc o ukochanym. Której kluska pierwsza wypłynie na wierzch, ta pierwsza wyjdzie za mąż za tego, o którym myślała.

Ale plama to kolejna wróżba andrzejkowa- Na kartkę papieru puszczamy kilka kropli atramentu, tworząc duży kleks. Następnie składamy kartkę na pół (przy kleksie) i interpretujemy powstały kształt.

Wróżba wiśniowa czy gruszki na wierzbie? – Ścinamy kilka gałązek wiśni i wstawiamy do wazonu z wodą. Jeśli choć jedna gałązka wypuści listki na Boże Narodzenie, zapowiada się szybkie małżeństwo z wielkiej miłości.

Pójdziesz z butami – Dziewczyny ustawiają buty po lewej stronie nogi jeden za drugim w pokoju. Następnie ostatni but przestawiają na początek i tak w kółko, aż but jednej z dziewczyn dotknie progu. Ta wtedy pierwsza wyjdzie za mąż.

Andrzejkowe serce – Z kolorowego papieru należy wyciąć serce. Na drugiej stronie napisać imiona dziewczyn lub chłopców, odwrócić serce i przekuć je igłą. Imię, w które trafimy będzie należało do naszego przyszłego ukochanego lub ukochanej.

Wróżenie z obierki – Każda dziewczyna dostaje nóż i jabłko. Należy obrać jabłko tak, aby powstała jedna długa obierka. Następnie dziewczęta rzucają je za siebie. Z kształtu obierki można odczytać pierwszą literę imienia przyszłego męża.

 

Sprawdziliśmy, gdzie mieszkańcy Gdowa i okolic mogą bawić się z okazji tegorocznych Andrzejek.

19.11.22022 r. zabawy andrzejkowe organizują:

OSP ZAGÓRZANY
Cena biletu: 75 zł/os
Początek imprezy: godzina 19:30
Zabawę poprowadzi: DJ
Więcej informacji na plakacie.

OSP BILCZYCE
Cena biletu: 300 zł/ para
Początek imprezy: godzina 19:00
Zabawę poprowadzi: zespół RITMO
Więcej informacji na plakacie.

 

26.11.22022 r. zabawy andrzejkowe organizują:

Tradycje Regionalne zapraszają do OSP GDÓW
Cena biletu: 180 zł/os
Początek imprezy: godzina 19:00
Zabawę poprowadzi: zespół KEYS
Więcej informacji na plakacie.

 

Chata Gieda, Zagórzany
Cena biletu: 230 zł/os
Początek imprezy: 19:00
Zabawę poprowadzi: zespół SWEET
Więcej informacji na plakacie.

 

Jeśli wiecie gdzie jeszcze organizowane są otwarte imprezy andrzejkowe, proszę piszcie na adres: redakcja@mojgdow.pl

 

Wszystkim, niezależnie gdzie spędzą Andrzejki, życzymy udanej zabawy.

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content