Aktywnie z Lilką I Ulką: wakacyjne włóczęgi- Góry Stołowe

Dziś znów chętnie polecimy coś na dłuższy wypad. Dłuższy, bo sama droga zajmuje ponad 4 godziny, ale zdecydowanie warto! Więc znowu, jeśli nie macie planów na wakacje albo chcecie wyjechać na weekend odpowiadamy na pytanie „Gdzie pojechać?” -tym razem rozważcie Kudową i Góry Stołowe.

W takim razie od początku!

Kudowa Zdrój

Przez trzy dni była naszą bazą wypadową służącą do zwiedzania Gór Stołowych.

Miasteczko jak każde inne. Zdecydowanie zadbane – duży plus!!

Park Zdrojowy, Pijalnia Wód (całkiem smakowity wybór:)), ścieżki, alejki, fontanny

Jakieś nieodparte uczucie cofnięcia się w czasie, zwłaszcza po wizycie w Muzeum Zabawek. 

Co w samej Kudowie zobaczyć można? 

Kaplice Czaszek – byliśmy, zdjęć brak, uczucia hmmm co najmniej mieszane

Wspomniane już Muzeum Zabawek – to atrakcja wybrana całkowicie i totalnie przez Lil a zachwyciła nas wszystkich. 

Cudowne lalki, piękne klocki, wózki, kolejki, elektryczne zabawki. wszystko piękne i misternie wykonane! Idealne wręcz! 

Lila generalnie nie przepada za wszelkimi interaktywnymi tworami – co cieszy nas niezmiernie a w muzeum chodziła jak oczarowana! Oczka błyszczały przy każdej gablocie!

 

Błędne Skały czyli dbaj o linie bo inaczej nie przejdziesz!

Skalny labirynt, który robi wrażenie.
Niewielki – wycieczka zajmuje raptem około 30 minut, ale wraz z dojazdem to już wyprawa, bo……. pod błędne skały droga jest jednokierunkowa więc przed wyjazdem warto sprawdzić o której godzinie można wyjechać i o której zjechać – zjazdy/ wjazdy są co 30 minut więc sprawdzenie pozwoli na uniknięcie bezsensownego czekania.
Już od wejścia robi wrażenie – czytnik kart, bramki to raczej jak wejście do korporacji a nie do parku narodowego 🙂 ale co tam – wchodzimy :))

W niektórych miejscach trudno nie zasugerować, że powinny być oznaczenia – powyżej takiego i takiego obwodu brzucha nie zmieścisz się 🙂

Przy najwęższej szczelinie była tabliczka z numerem alarmowym go GOPRu 😉 chyba zdarzają się osobnicy, którzy trochę nie docenią swojej wielkości 🙂

Bardzo nam się podobało! Tego rodzaju atrakcji nie widzieliśmy wcześniej -dzień później weszliśmy na Szczeliniec a potem odwiedziliśmy Skalne Miasto w Czechach, ale błędne skały były pierwsze  – bardzo ciekawe miejsce. Niesamowite wrażenie robi fakt, że to tylko i aż „wyrób” przyrodniczy!

Szczeliniec Wielki:

Kolejny dzień w Górach Stołowych zaczęliśmy od Szczelińca.
Najwyższy szczyt w tym górskim paśmie, czyli kolejny kamyczek do Korony Gór Polskich.

Najpierw  bramki wejściowe, a potem schody – dziwne to wyjście, bardzo……. Lil nie była zachwycona, że po schodach trzeba iść – przecież to góry!!!! 
Widoki na górze i wszelkie skalne twory całkowicie rekompensują schody na podejściu J Szczeliniec zdobywa się naprawdę szybko!

 

Jeśli mało by Wam było atrakcji to u naszych czeskich sąsiadów polecamy Skalne Miasto: https://www.adrspach.cz/ – bardzo blisko od Kudowy a w drodze Kopalnia Złota – Złoty Stok: http://www.zlotystok.pl/asp/pl_start.asp?ref=1&typ=13&menu=12&strona=1.

  

Informacje praktyczne:

 • http://www.kudowa.pl/Miasteczko, które może być doskonałą bazą wypadową na górskie i nie tylko wycieczki – nie jest to miejsce, w którym przez kilka dni będzie co robić – raczej baza noclegowa i miejsce na obiad
 • Nie polecamy – baru koło parku – tłusto i śmierdząco i bardzo długi czas oczekiwania na jedzenie a jedzenie baaaardzo średnie!
 • Polecamy pijalnie i skosztowanie wód – zdecydowanie lepsze niż Krynicki Zuber 🙂 
 • http://www.muzeum-zabawek.pl/ – Bardzo, Bardzo polecamy
 • http://www.kudowa.pl/pl/atrakcje/kaplica-czaszek – myślę, że zobaczyć warto choć miejsce kontrowersyjnie i nie z gatunku podoba się lub nie 
 • http://www.ziemiaklodzka.pl/bledne-skaly-labirynty – Kierunek Karłów – po drodze sterta zakrętów – idealne miejsce dla rajdowych zapaleńców jak Łukasz – a i Lila zachwycona
 • z Kudowy prowadzą szlaki piesze – myślę, że warto z nich skorzystać i zrobić sobie dłuższą wycieczkę 
 • Na Szczeliniecz Kudowy dojazd w stronę Karłowa – i znów na trasie zakręty
 • schronisko na szczycie otwarte od 8.30!!!!
 • spacer na około 1,30 i to z wtedy pięcioletnią Lilą, znudzoną wychodzeniem po schodach
 • http://www.naszczelincu.pl/

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content