Aktywnie z Lilką i Ulką: Jak Lila została studentką

To co, odliczamy do zakończenia roku szkolnego? Oj, my już bardzo 🙂 Wszystkim marzą się wakacje – również rodzicom odpowiadającym za logistykę 🙂

Więc dziś trochę na przekór – bo chciałyśmy z Lilą zaproponować Wam zajęcia na następny rok szkolny, ale wymagające zapisu już teraz. O czym mowa? A o uniwersytecie dzieci 🙂

Lila została dumną „studentką” w wieku 3 lat. Zapisaliśmy się do Wielickiego Uniwersytetu Dziecięcego. Od zeszłego roku natomiast, w momencie, kiedy poszła do szkoły zamiast w Wieliczce, „studiuje” na Uniwersytecie Dzieci.

Wielicki Uniwersytet Dziecięcy

Można zapisać dzieciaczka od 3 roku życia czyli mniej więcej na progu przygody przedszkolnej. „Zjazdy” odbywają się raz w miesiącu. Każdy zjazd to 90 minutowe zajęcia dla dzieci prowadzone przy współpracy z Ośrodkiem Twórczej Edukacji Kangur. Zajęcia twórcze, plastyczne, ruchowe, czasem muzyczne – wszystko zależy od tematu, jaki podczas danego zjazdu jest omawiany.W tym czasie rodzice mają zajęcia dla siebie – tak, tak drodzy Państwo rodzić też się uczy 🙂 Potem 30 minut przerwy i zajęcia wspólne, dla dzieci z rodzicami. Ruch, plastyka, muzyka, tworzenie, wycinanie, oglądanie zwierząt.

Tematyka podzielona jest ma semestralne bloki. Uczestniczyliśmy w zajęciach o zmysłach, żywiołach, ciele człowieka, kontynentach, zwierzętach i roślinach. Lila próbowała np. soków i serków zrobionych przez panie z koła gospodyń wiejskich, dotykała węży i jaszczurek. Biegała po parku jako biała krwinka, tańczyła w rytm afrykańskich bębnów, lepiła z gliny, obserwowała mniej lub bardziej egzotyczne rośliny, skakała, śpiewała, malowała. Było twórczo i ciekawie.

Wiem, że Wielicki Uniwersytet Dziecięcy ma również zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym czyli tzw II stopień. Nie mamy z nim doświadczenia więc niestety nie przybliżymy tych zajęć.

Uniwersytet Dzieci

Sześcioletnia Lila wstąpiła w progi Uniwersytetu Dzieci. To ogólnopolska inicjatywa, która ma swoje miejsce również w Krakowie. Te zajęcia skierowane są do dzieci w wieku szkolnym. Tu zasada działania jest trochę inna. Zajęcia są tylko dla dzieci. Lila jako 6-latka rozpoczęła przygodę od kierunku Odkrywanie. W ciągu całego roku była na 10, 45- minutowych warsztatach oraz 2 półgodzinnych wykładach. Te zajęcia odbywają się w przeróżnych miejscach. Nasze były m.in w komisariacie policji, gabinecie dentystycznym, instytucie hodowli zwierzą Uniwersytetu Rolniczego, na Uniwersytecie Jagiellońskim, AGH, w Makro.

Kierunek „odkrywanie” w całym roku „akademickim” miał następujące zajęcia: Jak działa komputer? Jak powstaje piana? Jak poruszają się ślimaki? Jak złapać złodzieja? Czy barany są uparte? Jak poradzić sobie  niełatwym zadaniem? Jak namalować fernchacha? Co to jest Układ Słoneczny? Jak powstaje dziura w zębie? Skąd się biorą motyle? Jak zbudować dom, żeby się nie zawalił? Czy witaminy mają kolory? Co jedzą rośliny?

Na pytanie – zapisać Cię na następny rok, bez zastanowienia odpowiedziała: No oczywiście!

Na obu Uniwersytetach dzieciaki mają indeksy, dostają pieczątki na „zaliczenie”. Organizacja w obu przypadkach jest bardzo dobra. Zajęcia są niesamowicie ciekawe dla dzieci, inspirujące, rozwijające – naprawdę warto! Mocno obie z Lilą rekomendujemy.

Informacje praktyczne:

  1. Wielicki Uniwersytet Dziecięcy:

Dla kogo: Dla dzieciaków od 3 roku życia

Miejsce: Wielickiej SZKOŁA GÓRNICZA w Wieliczce, ul. Daniłowicza 12.

Cena: dla dzieci spoza Gminy Wieliczka 250 zł za semestr

Informacje: https://www.facebook.com/WielickiUniwersytetDzieciecy/

Warto śledzić, ponieważ jeszcze nie pojawiły się informacje dot. Zapisów na przyszły rok.

  1. Uniwersytet dzieci:

Dla kogo: dla dzieci w wieku 6-13 (w tym roku można zapisać dzieci z rocznika 2011)

Miejsce: generalnie na terenie Krakowa

Cena: w zależności od kierunku – od 550 – 690 za rok; możliwa płatność w ratach

Informacje: https://uniwersytetdzieci.pl/

Ważne! Zapisy do końca maja, decyduje kolejność zgłoszeń. Dzieci kontynuujące mają pierwszeństwo. 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content