Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży to obszar będący priorytetem działań Policji. Wakacje to nie tylko czas relaksu i swobody, ale także okres dodatkowych zagrożeń i niebezpieczeństw. W czasie ubiegłorocznych wakacji w województwie małopolskim odnotowano 897 wypadków drogowych, w których zginęły 34 osoby, a 1129 zostało rannych. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 w wypadkach drogowych odnotowaliśmy 2 ofiary śmiertelne i 108 rannych.
Przez cały okres tegorocznych wakacji Policja prowadzi działania kontrolno – prewencyjne przede wszystkim na drogach tranzytowych prowadzących do górskich, atrakcyjnych turystycznie miejscowości wypoczynkowych. Służba będzie nasilona w okresie wymiany turnusów wypoczynkowych.
Działania kontrolne uzupełnione zostaną aktywną działalnością informacyjno – edukacyjną – policjanci będą uczestniczyć w spotkaniach z wypoczywającymi dziećmi na koloniach oraz na licznych piknikach, okolicznościowych imprezach profilaktycznych, eventach promujących bezpieczeństwo.
Kontrole autokarów
Główna uwaga podczas działań kontrolnych zwrócona zostanie na sposób wykonywania zorganizowanego transportu dzieci i młodzieży.
Za pośrednictwem mediów rodzice, opiekunowie, organizatorzy wyjazdów informowani będą o możliwości sprawdzenia stanu technicznego autobusów i trzeźwości kierujących jeszcze przed wyruszeniem w trasę.
Prośby o policyjną kontrolę należy kierować pod nr tel. 112 lub 997
W największych miastach województwa małopolskiego tj. w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu wyznaczone zostaną stałe punkty sprawdzania autobusów. Pozwoli to bez zbędnej zwłoki skontrolować wiele autokarów wyjeżdżających o podobnej porze w podróż.
Wyznaczone stałe punkty kontroli autokarów:
- w Krakowie – parking przy Centrum Handlowym Plaza al. Pokoju 44.
- w Tarnowie – ul. Bandrowskiego – przy rampie.
- w Nowym SÄ…czu – ul. Bulwar Narwiku (po przeciwnej stronie sklepu Biedronka).
W pozostałych rejonach województwa, prośby o policyjne kontrole autobusów należy kierować do dyżurnego właściwej miejscowo jednostki Policji, który będzie kierował patrole policyjne na wskazane miejsce sprawdzenia autobusu.
Ze względów organizacyjnych prośby takie muszą być zgłaszane z odpowiednim wyprzedzeniem.
W sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu podróżnych policjanci będą natychmiastowo podejmować interwencje poza wyznaczonymi punktami kontroli – w miejscu zaistniałego zdarzenia.
Podczas ubiegłorocznych wakacji skontrolowano 1121 autobusów, w tym 508 jeszcze przed wyjazdem w trasę, co stanowi. 45% wszystkich skontrolowanych autokarów.
Ponadto kontrole drogowe uczestników ruchu drogowego będą dokonywane zwłaszcza w zakresie:
- badania stanu trzeźwości kierujących,
- sposobu przewożenia dzieci w pojazdach,
- niedostosowania prędkości do obowiązujących przepisów,
- nieprawidłowego wyprzedzania,
- wymuszania pierwszeństwa przejazdu,
- nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych,
Podczas ubiegłorocznych wakacji małopolscy policjanci skontrolowali ogółem 99 794 pojazdów, ujawnili 73 816 wykroczeń, za które nałożono 57 639 mandatów karnych. Zatrzymano 1270 praw jazdy i 4713 dowodów rejestracyjnych w tym 2852 za zły stan techniczny. Ponadto zatrzymano 2138 nietrzeźwych kierujących.
Dla rodziców:
Odprowadzając dziecko do autobusu, którym ma wyjeżdżać na kolonie, zwróć szczególną uwagę na jego stan techniczny i przyjrzyj się kierującemu.
Co powinno Cię zaniepokoić:
– chwiejny krok, beÅ‚kotliwa mowa kierowcy,
– zapach alkoholu od kierowcy,
– wycieki pÅ‚ynów eksploatacyjnych,
– zużyte lub uszkodzone skorodowane elementy karoserii autobusu,
– stan opon,
– niesprawne oÅ›wietlenie autobusu,
– nienaturalne haÅ‚asy sÅ‚yszalne podczas uruchomienia autobusu.
Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach mających wpływ na bezpieczną podróż Twojego dziecka natychmiast powiadom Policję!