73. rocznica Powstania Warszawskiego

Dziś obchodzimy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i akcji „Burza”. O godz. 17 -tej w całej Polsce, w tym na terenie naszej gminy, zawyją syreny alarmowe, aby uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli i zginęli podczas walki.

Powstanie Warszawskie, które trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku, było zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Powstanie militarnie zostało wymierzone przeciw Niemcom, natomiast politycznie przeciw ZSRR. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Zaplanowane było na kilka dni, jednak trwało ponad dwa miesiące.

Oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

Powstanie było tragiczne w skutkach, z względu ma olbrzymie straty ludzkie i materialne. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Zginęło też od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz wyburzania miasta przez Niemców, lewobrzeżna Warszawa wraz z setkami bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej, uległa zniszczeniu.

 

Źródło: wikipedia.

 

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content