„50 lat minęło”- Wielkie Koło z małej Klęczany

Koło Gospodyń Wiejskich w Klęcznie powstało w 1966 roku. Głównym inicjatorem był Jan Wojas-ówczesny sołtys, a pierwszą przewodniczącą została jego żona, pani Aniela Wojas. Po niej pałeczkę przejęła Kazimiera Turakiewicz, następnie Janina Kaczmarczyk, Zofia Sendorek. Ostatnią przewodniczącą KGW była Józefa Zdebska, która  zmarła w tym roku nie doczekawszy obchodów 50-lecia Koła. Pozostawiła koleżankom w testamencie powinność kontynuacji tradycji Koła. W tej chwili Panie są przed wyborami nowych władz Koła, a dotychczasowa z-ca przewodniczącej pani Teresa Rozwadowska dopilnowała przygotowań do obchodów jubileuszu.  W 1966 roku do Koła należało 26 członkiń, dziś w Kole działa 14 Pań. Najmłodsza członkini ma 13 lat, jednak bolączką jest brak chętnych dziewcząt do kontynuacji ich pracy. Tak 10 lat temu, na obchodach 40-lecia Koła, mówiła do koleżanek śp. Józefa Zdebska „ To od  was zależy czy Koło będzie się nadal rozwijać i tętnić życiem oraz czy przekażecie młodym to, co jest najpiękniejsze- przywiązanie do domu rodzinnego, do rodzinnej wsi. Nauczcie je również poświęcać odrobinę czasu na pracę społeczną dla dobra swojej Małej Ojczyzny”.

Pierwsze lata działalności to okres wytężonej pracy organizacyjnej. Podobne jak koleżanki z innych wsi, brały udział w kursach gotowania  i pieczenia, prowadziły wypożyczalnię sprzętu gospodarstwa domowego, rozprowadzały pisklęta, pasze, sadzonki kwiatów i krzewów.

Przez lata w Kole działała grupa śpiewacza Zarabianki, dla której większość teksów oraz skeczy układała pani Józia. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z 1986 roku. Przy współpracy ze świetlicą wiejską brały udział w przeglądzie świetlic, w konkursach na najlepszą solistkę i „Mistrz i uczeń”. Na początku działalności były też spektakle teatralne. Obok Pań z KGW aktorami była lokalna młodzież i dzieci.

Pierwsze lata nie były łatwe. Czynnikiem utrudniającym prace był brak lokalu. Zebrania odbywały się w prywatnych domach. Dopiero kiedy wybudowano szkołę w Jaroszowce Panie doczekały się na swoje miejsce. Budynek starej szkoły w Klęczanie oddano do użytku OSP i właśnie im.

Na początku lat 90-tych Koło zawiesiło swoją działalność , aż do roku 2004.  Od 12 lat Gospodynie aktywnie uczestniczą w życiu wsi, parafii, szkoły podstawowej w Jaroszówce, gdzie uczęszczają dzieci z Klęczany. Wraz z innymi Kołami są wizytówką naszej gminy i powiatu. Biorą udział w konkursach potraw regionalnych, uczestniczą w obchodach dożynkowych, zarówno parafialnych, gminnych jak i wojewódzkich. Dla siebie i mieszkańców organizują imprezy integracyjne m.in Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, spotkania opłatkowe. W tym roku mieszkańcy bawili się przy ognisku sobótkowym, a czekają jeszcze na wspólne pieczenie ziemniaka w październiku. Chętnie biorą udział w wyjazdach zorganizowanych  przez Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdowie.

Jesteśmy także co roku w Zagórzanach, na pikniku organizowanym przez ŚDS. Przygotowujemy różne smakołyki dla podopiecznych i gości ośrodka. W ubiegłym roku zostałam nawet ogłoszona Królową Balu, kiedy w wir tańca porwał mnie mieszkaniec Jaroszówki, podopieczny ŚDSu”- śmieje się Pani Jadwiga Pronobis.

Panie nie tylko są obecne na konkursach potraw regionalnych, ale odnoszą też tam sukcesy. „Najważniejsze wyróżnienia i nagrody dla nas to udział w półfinale „Agro-Krak” i zakwalifikowanie się poprzez zdobycie I miejsca w kategorii „inne produkty”  za napoje o różnych smakach, m.in. herbatę miętową, do finału Małopolskiego Festiwalu Smaku. Bardzo cieszył nas sukces na II Małopolskim Festiwalu Smaku, gdzie od publiczności dostałyśmy pierwsze miejsce za ciasto Orzechowiec. Pamiętam, że wtedy zwycięstwo ogłosiliśmy naszym mieszkańcom syreną strażacką, która odezwała się jak wjeżdżaliśmy do wioski”- wspomina pani Teresa Rozwadowska.

Obok już wymienionych sukcesów było też drugie miejsce w konkursie na najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka, podczas święta Ziemniaka w 2013 roku.

17 września w remizie na Klęczanie odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia Koła. Życzenia jubilatkom złożyli m.in: Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas, Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Andrzej Harężlak, a także były prezes tegoż związku Kazimierz Pilch, Członek Zarządu Powiatu Wielickiego Roman Wcisło, Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Edyta Trojańska-Urbanik, Ks. Proboszcz z Parafii w Jaroszówce Krzysztof Kóska,  koleżanki z innych Kół z terenu naszej gminy. W czasie uroczystości przedstawiono sprawozdanie z 50-letniej działalności Koła a także wręczono odznaczenia i listy gratulacyjne członkiniom. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Jaroszówki przygotowały w prezencie program artystyczny. Spotkanie było okazją do wspomnień o osobach, które już odeszły, ale jak zauważają panie, duchem są cały czas w Kole i czuwają nad nim.  Było pysznie, wystawnie i radośnie.

Jak same mówią „W Klęczanie nic się nie dzieje bez udziału pań z Koła Gospodyń”.

[Not a valid template]

„Jest nad Rabą, mała wioska

To Klęczana, każdy wie

Jak tu pięknie, zwłaszcza latem

Kto przyjeżdża, o tym wie.

A co mi tam Kraków, inne okolice

Swoją wioskę kocham, ponad swoje życie.

Tu się urodziłam, tu młodość spędziłam

Całe swoje życie dla niej poświęciłam.

Chociaż tak zwyczajna, jakich w Polsce wiele,

Ale tu naprawdę żyje się weselej

Tyle jest przestrzeni, słońca i powietrza

A czy od naszej wioski może być gdzieś lepsza?

Żyjemy Se skromnie, lecz nie narzekamy

My swoją Klęczanę tak bardzo kochamy.

To 50 lat jak Koło istnieje

Za jego przyczyną coś się we wsi dzieje

Choć nasze członkinie są zapracowane

Jeszcze czas znajdują na wspólne działanie.

                                               Józefa Zdebska

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content