40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2021 roku mija rocznica wojny komunistów z narodem. W całym kraju zaplanowano uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Musimy pamiętać o tragicznych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny. Tysiące Polaków stawiło opór komunistycznej władzy. Wiele osób internowano i aresztowano za brak zgody na bezprawie i dążenie do wolności- podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele, wprowadziła stan wojenny na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL). Łącznie internowano 9800 osób, w tym ponad 1000 kobiet. Dalsze kilkanaście tysięcy aresztowano pod pretekstem złamania prawa dekretu o stanie wojennym. Na wieść o jego wprowadzeniu w kraju wybuchły strajki. W Małopolsce w kilkudziesięciu zakładach pracy protestowało wielu naszych rodaków. W największym ówczesnym kombinacie metalurgicznym Hucie im. Włodzimierza Lenina strajkowało ponad 30 tysięcy pracowników. Strajk brutalnie spacyfikowano w nocy z 15 na 16 grudnia. W wyniku działania komunistycznych sił bezpieczeństwa śmierć poniosło co najmniej kilkadziesiąt osób. Stan wojenny formalnie zniesiono 22 lipca 1983 roku, po 586 dniach.

Powinniśmy znać prawdę i pamiętać, o tych którzy zachowali się jak prawdziwi patrioci w tamte grudniowe dni- podsumował marszałek Kozłowski.

źródło: malopolska.pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content