29 września 2022 r. mija 275. rocznica urodzin Józefa Wybickiego

29 września 2022 r. mija 275-ta rocznica urodzin Józefa Wybickiego, autora słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, które możemy znaleźć między innymi na pomniku generała Jana Henryka Dąbrowskiego w miejscu urodzenia generała – w Pierzchowie (Pierzchowcu). Przybywające tu osoby, mogą odczytać wyryte w oryginalnej pisowni słowa pieśni „JESZCZE POLSKA NIEZGINĘŁA / MARSZ MARSZ DĄBROWSKI / Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKIEJ”.

Myślę, że Wybicki w świadomości Polaków jest kimś na kształt gwiazdy jednego utworu. Ten jeden tekst przyćmił wszystkie jego dokonania. Gdy spytamy owego przeciętnego Polaka, co wie o Wybickim to powie, że jest to autor hymnu. A to akurat nieprawda. Wybicki nie jest autorem hymnu, bo tekst hymnu to zmodyfikowana wersja Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, której autorem słów jest Wybicki. To niby mała różnica, ale istotna. O innych dokonaniach Wybickiego, my, Polacy, pojęcia nie mamy. Szkoda, bo był to człowiek niebanalny, rzadki przypadek – może nieco wyświechtany slogan – polskiego patrioty, co w tamtych czasach nie było aż tak częste, zresztą w całej historii Polski tych prawdziwych patriotów też nie było zbyt wielu

– powiedział Przemysław Rey, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie w wywiadzie dla portalu informacyjnego „Zawsze Pomorze”.

Józef Wybicki urodził się urodził się 29 września 1747 roku w Będominie, w rodzinie średniozamożnej szlachty kaszubskiej. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim, po jego upadku wyjechał do Paryża, gdzie starał się o utworzenie wojska polskiego u boku Francji. W lipcu 1797 roku w Reggio Emilia we Włoszech napisał Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, która od 1926 roku jest polskim hymnem narodowym. W okresie Księstwa Warszawskiego Józef Wybicki był senatorem-wojewodą, w czasie Królestwa Kongresowego pełnił funkcję prezesa Sądu Najwyższego. Zmarł w Manieczkach 10 marca 1822 roku. Pochowany został w Brodnicy, a w sto lat później przeniesiono jego prochy na Skałkę do Poznania. Ten polski pisarz i polityk zmarł 200 lat temu, 10 marca 1822 w Manieczkach, w Wielkopolsce. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Oświecenia, wybitnym humanistą, prawnikiem, pedagogiem, geografem, posłem, senatorem, szambelanem królewskim, działaczem społecznym i politycznym, poetą, pisarzem dramatycznym, a nawet autorem oper. Z jego życiorysem można zapoznać się na stronie http://www.jozefwybicki.pl .  

Józef Wybicki został wybrany przez Sejm na jednego z patronów 2022 r.

– informuje Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

W miejscu, w którym się urodził i dorastał utworzono Muzeum Hymnu Narodowego. Jego siedziba mieści się w Będominie koło Kościerzyny. W zasobach placówki znajdują się liczne pamiątki i dzieła, wciąż trafiają kolejne, a szczegóły ekspozycji można zobaczyć na filmie TUTAJ.

***

Polecamy kilka stron internetowych:

– wywiad, z kuratorem Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie można przeczytać TUTAJ

– o krętych losach Wybickiego oraz jego historycznej przyjaźni z generałem Dąbrowskim można przeczytać TUTAJ

– strona Muzeum Narodowego w Gdańsku znajduje się TUTAJ , a Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego TUTAJ

– więcej na temat pomnika w Pierzchowie pisaliśmy na łamach „Mojego Gdowa” między innymi TUTAJ.

JÓZEF WYBICKI, GENERAŁ JAN HENRYK DABROWSKI, „PIEŚŃ LEGIONÓW POLSKICH WE WŁOSZECH” – PAMIĘTAMY.

 

Foto:
https://polona.pl/item/jozef-wybicki,NTY4NzE1OA/0/#info:metadata, 
– http://www.jozefwybicki.pl/pl/wydarzenia/2022-rok-jozefa-wybickiego/,
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (Faksymile rękopisu Pieśni Legionów Polskich we Włoszech),
– Maria Jelonek – Bankowicz (zdjęcia pomnika i kopca w Pierzchowie),
Mój Gdów (grafika).

Źródło:
https://niepodlegla.gov.pl,
https://www.sejm.gov.pl,
https://gdansk.tvp.pl/ ,
https://www.zawszepomorze.pl/rok-jozefa-wybickiego-co-wiedza-o-nim-polacy .

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content