21 maja odbędzie się w Krakowie 17. edycja Nocy Muzeów. Wydarzenie, które od lat cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Krakowa, ale też okolicznych miejscowości i turystów, w tym roku zostanie zorganizowane w innej formule. W tegorocznej edycji weźmie udział 37 placówek muzealnych.
Program tegorocznej Nocy Muzeów obejmuje ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak również specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów będzie się jednak znacząco różnić się od poprzednich. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, a co za tym idzie bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników muzeów, muzea czynne będą w swoich stałych – dziennych godzinach otwarcia. Niektóre muzea wydłużają godziny zwiedzania, jak np. Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego czy Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.
Nie wszystkie muzea można zwiedzać stacjonarnie, niektóre jak np. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius czy Muzeum Starego Teatru proponują zwiedzanie online.
Po raz pierwszy w Nocy Muzeów uczestniczyć będzie nowo powstałe Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942–1945) (w organizacji), które zaprasza na tematyczne oprowadzania po terenie KL Plaszow.
Zwiedzający będą mogli odwiedzić również otwarte po remoncie Muzeum Książąt Czartoryskich (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie), gdzie przygotowano wystawę czasową „Portrety Królewskie – Wazowie”, Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki, zaprasza na wystawę „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921”, zaś Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” proponuje wystawę poświęconą pamięci profesora Krzysztofa Pendereckiego „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki”. Dla najmłodszych zwiedzających Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema przygotował ciekawą propozycję – pokazy spalania pierwiastków „Kolorowe płomienie”.
Wstęp do większości muzeów jest odpłatny (często jest to kwota 1 zł), we wszystkich muzeach obowiązują wcześniejsze zapisy i rezerwacje. Zapisy i rezerwacje dostępne są na stronach internetowych każdego muzeum uczestniczącego w Nocy Muzeów.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej krakowskienoce.pl- zobacz tutaj
źródło: krakow.pl