2 listopada- Dzień Zaduszny

2 listopada Kościół Katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Dzień ten nazywamy Zaduszkami lub Dniem Zadusznym. Każdego roku 1 i 2 listopada tłumnie uczestniczymy w mszach świętych odprawianych w intencjach zmarłych oraz odwiedzamy groby naszych bliskich. Niestety obecna sytuacja epidemiczna spowodowały, że w tym roku jest to niemożliwe, cmentarze na te dni zostały zamknięte, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

Kościół przypomina, że dla naszych zmarłych możemy uzyskać specjalny dar odpustu.

Zwyczajowo odpust zupełny dla zmarłych można uzyskać w okresie 1-8 listopada poprzez pobożne nawiedzenie cmentarza oraz spełnienie zwykłych warunków odpustu. Z powodu pandemii koronawirusa oraz związanymi z nią trudnościami w dotarciu na groby najbliższych, Penitencjarnia Apostolska wydała dekret przedłużający czas uzyskania odpustów za zmarłych na cały miesiąc.

Poprzez odpust zupełny możemy zyskać dla dusz czyśćcowych darowanie kar doczesnych, i tym samym skrócić ich cierpienia. Sakrament spowiedzi odpuszcza nam grzechy, ale kara za popełnione przez nas zło na ziemi pozostaje i ciąży po śmierci. Dlatego dar odpustu, który uwalnia właśnie od tej kary, jest nieocenionym skarbem, jaki otrzymujemy od Boga bogatego w miłosierdzie(*).

Więcej na temat odpustu możesz przeczytać na stronie Archidiecezji Krakowskiej.

(*) źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content