16 października Marszałek Witold Kozłowski złożył kwiaty pod pomnikiem księdza Karola Wojtyły w Gdowie

16 października, w 43. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, marszałek Witold Kozłowski złożył kwiaty pod pomnikiem księdza Karola Wojtyły w Gdowie.

Tego dnia – 16 października 1978 roku – rozpoczął się niewątpliwie najbardziej wyjątkowy pontyfikat w historii Kościoła. Dziś, kiedy myślę o tej chwili wiem, że była to jedna z najodważniejszych decyzji Kościoła. Papieżem został syn polskiej ziemi. Małopolanin! Złożone dziś kwiaty pod pomnikiem w Gdowie niech będą symbolem przypomnienia, że tu, na małopolskiej ziemi wszystko się zaczęło. Pomnikiem wyjątkowym, który przedstawia ks. Karola Wojtyłę w drodze na swoją pierwszą parafię 28 lipca 1948 roku do Niegowici, w powiecie wielickim- mówi marszałek.

Jan Paweł II był jednym z najmłodszych papieży w historii. W dniu wyboru miał 58 lat. Pontyfikat Papieża Polaka trwał 27 lat. W tym czasie odbył ponad 200 podróży apostolskich, w tym osiem do Polski. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a 3 lata później, 27 kwietnia kanonizowany. Od 2020 roku św. Jan Paweł II jest patronem województwa małopolskiego.

źródło: małopolska.pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content