Walentynki- święto przez jednych obchodzone z wielką pompą, poprzedzone długimi przygotowaniami, przez innych pomijane. Często słyszy się, że zwyczaj ten nie pasuje do Polskiej tradycji i że został sztucznie wypromowany, głównie w celach komercyjnych. Jednak sympatycy tego święta nie zważając na te opinie rezerwują miejsca w restauracjach, wysyłają pocztówki z serduszkami. Panowie nie przechodzą obojętnie obok kwiaciarni, a półki sklepowe uginają się od pluszowych misiów z serduszkiem. Do ulubionych prezentów walentynkowych należą także: biżuteria, kosmetyki, bielizna czy wyjście we dwoje (kino/ teatr/ koncert/ kolacja).
Skąd się wzięły Walentynki?
Oczywiście swą nazwę święto zawdzięcza postaci Św. Walentego, którego Kościół Katolicki wspomina właśnie 14 lutego. Jak głosi legenda Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269.
Walentynki rozpoczęły swoją egzystencję w zachodniej i południowej Europie już w średniowieczu. Zdecydowanie później zwyczaj ten zaczęła obchodzić wschodnia i północna część Starego Kontynentu. Pierwotnie był to dzień, w którym szczególnie dużo pisało się listów miłosnych. Następnie zaczęto ten dzień traktować jako święto zakochanych, dodając sobie kolejny pretekst, by obdarowywać się prezentami. Można powiedzieć, że na szerszą skalę praktykę taką zaczęły Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.
Jak wyrazić uczucia słowami?
Jeśli masz problem, aby wyrazić uczucia słowami, nie potrafisz ładnie mówić, a tym bardziej pisać wierszy poszperaj w literaturze i muzyce- na pewno coś znajdziesz.
„Kochać, jak to łatwo powiedzieć,
kochać, to nie pytać o nic.
Bo miłość, jest niepokojem,
nie zna dnia, który da się powtórzyć.”
(P. Szczepanik, „Kochać”)
Przysłowia związane z Dniem Św. Walentego:
Z dzisiejszym dniem związane są nie tylko miłosne wyznania, ale też stare przysłowia, które patrząc dziś za okno, wróżą nadejście wiosny:)
„Gdy na święty Walek deszcze, mrozy wrócą jeszcze”
„Jak Walenty nie poleje, to na wiosnę masz nadzieję”
„Gdy na św. Walenty mróz, chowaj sanie, szykuj wóz”
Wszystkim naszym czytelnikom życzymy dużo miłości!
źródło: kalbi.pl, pl.wikipedia.org/wiki, http://www.fokus.tv/news/